Článek
„Dětskému táboru v lokalitě Nadějov u Lukavce jsme preventivně nabídli evakuaci. Tábor je u potůčku, který by se mohl vylít. S vedením tábora jsme se dohodli, že děti ještě večer převezeme do bývalé restaurace v Lukavci, kde přespí,“ řekl Jiří Marek, zástupce velitele dobrovolných hasičů ve Fulneku, jehož je Lukavec místní částí.
V táboře tráví prázdniny asi čtyři desítky dětí, spolu s nimi byla evakuována asi desítka dospělých. Po sedmé hodině večerní už byli všichni v bezpečí.
Zatímco odpoledne měli moravskoslezští hasiči v souvislosti s počasím ještě celkem klid, k sedmé hodině večerní podle jejich mluvčí Kamily Langerové evidovali již desítky výjezdů. „Jednalo se především o přípravu pytlů s pískem a odstraňování spadlých stromů. Celkem bylo také zkontrolováno na šest desítek případů,“ řekla s tím, že kromě tábora v Lukavci nemusí být prozatím evakuován žádný, a to ani preventivně.
Před vydatnými dešti varovalo kromě meteorologů také Povodí Odry, nejvíce srážek by mělo spadnout v oblasti Beskyd, kde může napršet přes 15 centimetrů srážek během dvou dnů.
Povodí Odry se na možnou mimořádnou situaci připravuje již od pondělí 7. července, kdy začalo preventivní odpouštění vody z vodních nádrží, aby vznikl dostatečný retenční prostor pro případné zachycení větších objemů srážek.
„V terénu probíhá kontrola všech důležitých objektů – vtokových zařízení, jezů, pohyblivých uzávěrů i menších vodních nádrží. Zároveň jsou prováděny revize technických zařízení, která slouží k ochraně před povodněmi. Na vodních dílech byla nařízena nepřetržitá pohotovost, což znamená, že naši pracovníci jsou připraveni okamžitě zasáhnout,“ dodala mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.
Na většině sledovaných toků v Povodí Odry se očekává nanejvýš druhý stupeň povodňové aktivity, na třetí stupeň může voda vystoupit v dílčím povodí řeky Olše, například v úsecích kolem Dětmarovic a Věřňovic. Kulminace vodních toků se očekává ve středu po poledni.