Hlavní obsah

Exšéfa Homolky Dbalého znovu obžalovali kvůli zakázkám

17. 9. 2021, 11:48 – Praha • Aktualizováno 17. 9. 2021, 13:13

Státní zástupce podle informací České televize znovu obžaloval někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Obžaloba se týká i Dbalého bývalého náměstka Michala Toběrného a Jana Valtra, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga.

Foto: Petr Horník, Právo

Vladimír Dbalý u soudu v dubnu letošního roku (23. dubna 2018)

Článek

Třetí větev kauzy spadá do období let 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Policie jednoho z obviněných - podle kontextu Dbalého - viní z trojího přijetí úplatku a z trojnásobného porušení povinnosti při správě cizího majetku, za což hrozí pět až 12 let vězení. Druhý obviněný může dostat totožný trest za přijetí úplatku a za pomoc k porušení povinnosti. Zbývající dva stíhaní čelí obvinění z podplácení a také z pomoci k porušení povinnosti a lze jim uložit roční až šestileté vězení.

Exředitel Homolky Dbalý dostal deset let, propadne mu majetek

Krimi

Dbalý byl ve třetí větvi případu již obžalovaný, a to za to, že kvůli úplatkům přijímaným od dodavatelů údajně poškodil společně s dalšími obviněnými nemocnici, šlo nejméně o 17,8 milionu korun.

Státní zástupce však obžalobu od pražského městského soudu z procesních důvodů stáhl, a to proto, aby ji spojil do společného řízení s další obžalobou, kterou v souvislosti s touto kauzou původně podal k Obvodnímu soudu pro Prahu 5. Věc se proto znovu dostala do stadia vyšetřování.

Hřebejk se chystá točit příběhy Ratha i Dbalého

Filmy a seriály

Pražský městský soud chtěl toto stíhání Dbalého dříve zastavit, přičemž argumentoval tím, že vzhledem k předchozím dvěma kauzám už u lékaře není téměř žádný prostor pro další významné navyšování trestu. Dozorový státní zástupce Zdeněk Matula s tím ale nesouhlasil a úspěšně podal stížnost.

Dvaašedesátiletý Dbalý si aktuálně odpykává ve vězení desetiletý trest, který mu v prvních dvou větvích korupční kauzy uložil letos v červnu pražský vrchní soud. Součástí pravomocného rozsudku, podle nějž bral lékař za zmanipulování nemocničních tendrů milionové úplatky, je i propadnutí majetku a povinnost podílet se společně s dalšími odsouzenými na náhradě škody nemocnici v celkové výši 112 milionů korun.

Exšéf Nemocnice Na Homolce Dbalý nastoupil do vězení

Krimi

Primáře chirurgie Toběrného poslaly soudy do vězení na šest let a stanovily mu pětimilionový peněžitý trest.

V českém právním řádu se tresty nesčítají, Dbalému tak lze za přijímání úplatků celkově uložit maximálně 12 let vězení. Trestní zákoník však u obdobných případů za určitých podmínek umožňuje zvýšit horní hranici trestní sazby o třetinu.

Reklama

Související témata:

Související články

Dbalý zdržoval soud zbytečně, nemocný nebyl

12. 2. 2019, 10:30

Exředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý zbytečně oddaloval začátek druhé části korupční kauzy, ve které si podle obžaloby díky úplatkům přišel na...

Výběr článků