Hlavní obsah

Celníci si mohli za směnu vydělat 6 tisíc na úplatcích

25. 2. 2005, 10:52 – BŘECLAV
Právo, miv

Okresní státní zástupkyně v Břeclavi Anežka Forstová chce do konce února předat Okresnímu soudu v Břeclavi obžalobu osmnácti celníků z hraničního přechodu na dálnici D2 u Lanžhota, kteří se měli dopustit trestných činů zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství. Obvinění celníci ale zpochybňují výsledek vyšetřování.

Foto: Jakub Mědňánský

Z tanečního večera v Černošíně.

Článek

V případě uznání viny může soud uložit tresty odnětí svobody od jednoho až do pěti let. "Potřebovali se nás nějak zbavit. Aby ušetřili odstupné a nemuseli nám hledat práci, vyrukovali s tímto obviněním," tvrdí jeden z obviněných celníků. Je přesvědčen, že v jeho a jistě i dalších případech skončí soud osvobozujícím rozsudkem.

"Nevím, co chce soud řešit. Nejsou žádné nové důkazy. Nejsou svědci, řidiči, kteří vypovídali, věděli jen to, že platili chlapovi v zelené uniformě, a to je trochu málo pro odsouzení," dodal.

Korupce na hranicích je dlouho známá

Skutečností ale je, že na korupci na hranicích řidiči upozorňovali dlouho před odhalením skandálu. Také uvedený celník v rozhovoru s Právem připustil, že všichni jeho kolegové asi nebyli čistí. Nepochybuje, že celník, u kterého skandál s úplatky začal, dopadne u soudu špatně.

"On je něco jiného, bral, a taky u něj peníze našli. Žil si nad poměry, co chcete po člověkovi, který nepotřebuje plat od zaměstnavatele," dodal. Na celníkovo vymáhání úplatku pěti euro upozornili zahraniční řidiči.

"Ukončení služebního vztahu s tímto celníkem bylo provedeno ještě dříve, než případ doputuje k soudu a to pro zvlášť závažné porušení služební přísahy," řekl mluvčí jihomoravských celníků Jaroslav Moravec. Výběrčí úplatků si prý mohli za směnu vydělat tři až šest tisíc korun.

Reklama

Související články

Výběr článků