Hlavní obsah

Březina si najal detektivy, spolupracovník mu údajně ukradl 300 tisíc litrů lihu

9. 7. 2014, 15:20 – Olomouc • Aktualizováno 9. 7. 2014, 16:15
Právo, ČTK, Aleš Fuksa

Lihový boss Radek Březina si najal detektivní agenturu, aby vyšetřila údajnou krádež 300 tisíc litrů lihu z jeho ukrytých zásob ve Stojčíně na Pelhřimovsku. Obvinil z ní svého tehdejšího spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Navíc apeloval na žalobce, aby se případem zabýval.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Radek Březina u Krajského soudu v Olomouci.

Článek

Soud ve středu rozhodl, že Březinu ponechá nadále ve vazbě. Důvodem je obava z útěku i z ovlivňování svědků.

Podle obžaloby nádrže v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně obsahovaly téměř milión litru lihu, únik na dani byl vyčíslen téměř na 282 miliónů korun. Podle Březiny však v počtech chybí 300 tisíc litrů lihu. „Sháněl jsem detektivní firmu z vazby, která tuto věc vyšetří,“ uvedl Radek Březina.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Kdybych měl svědčit proti někomu, kdo mi nic neudělal a se kterým jsem vycházel, nedokázal bych s tím žít.
Radek Březina

Podle něj líh odcizil Lubomír Kaláč, který byl hlavním řidičem navážejícím ho do nelegálních skladů. Jeho jméno přitom uvádí Březina poměrně často. V tomto procesu Kaláč vystupuje jako svědek, v kauze s takzvanou lihovou mafií se snaží jako obviněný spolupracovat s policií.

Poloprázdné nádrže v Duchcově 

Březina soudu přiznal, že na něj má spadeno. „Člověk, který 300 tisíc litrů lihu prodá, z toho má několik miliónů korun. Potom je spolupracujícím obviněným a v závěru dostane třeba podmínku,“ poukázal Březina.

Foto: Aleš Fuksa, Právo

Svědek Lubomír Kalač u olomouckého krajského soudu.

Podotkl přitom, že nejde o jediný případ. „Nádrže v Duchcově jste taky našli poloprázdné,“ vzkázal žalobci.

Podle obhájce Lubomíra Kaláče to není pravda. „Pan Březina si vymýšlí, je to součást jeho obhajoby,“ řekl advokát Jaromíra Kaláče. Podotkl, že jeho klient nádrže „navážel“ společně s dalším mužem, který však již zemřel. „Je to využití situace, kdy je Kirchner mrtvý. Proč by se to tedy neshodilo na mého klienta,“ dodal obhájce.

Začal mluvit 

Zlínský podnikatel Radek Březina u soudu poprvé otevřeně uvedl, že se přizná ke všemu, co udělal. Už tento týden začal vypovídat obsáhleji; zároveň se začal ostře konfrontovat i se svědky. Na dva z nich podal trestní oznámení.

„Přiznám se vám ke všemu, co jsem udělal. Kdybych měl ale svědčit proti někomu, kdo mi nic neudělal a se kterým jsem vycházel, nedokázal bych s tím žít,“ dodal Březina.

Začátkem týdne podal Radek Březina přímo v soudní síni trestní oznámení za krádež měděných trubek na svého bývalého zaměstnance Marka Holku ze severu Moravy, v úterý si s arogancí v hlasu podal svého bývalého dlouholetého kamaráda Milana Mikuláška. „Znám se s Mikuláškem od roku 1995. Měli jsme společně černou stáčírnu nelegálního alkoholu,“ přiznal  Březina.

Napráskal odběratele 

Podle Březiny od něj odebíral Mikulášek od roku 2004 k výrobě alkoholu do své likérky Miky mnohem více lihu, než za jaké dostal před lety čtyřletou podmínku u soudu ve Frýdku-Místku, a to zhruba v desetikubíkových barelech. „Byl souzen jen za to málo, co se u něj našlo, ne za to, co jsem mu já dodal,“ uvedl.

Trestní oznámení podává Radek Březina v soudní síni opakovaně. Naposledy tak učinil v úterý odpoledne na otce a syna Bělaškovy z Valašska, kteří si od něj půjčili tři milióny korun. Do Morávia-Chemu dodávala dvojice plastové nádoby. Celou částku však, stejně jako řada dalších svědků napojených v minulosti na Březinovy kšefty, dosud lihovému bossovi neuhradili.  

Údajný šéf lihové mafie se v Olomouci zodpovídá se svým bratrem Tomášem a s Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků