Hlavní obsah

WHO zkoumá novou variantu koronaviru. Jmenuje se mí

1. 9. 2021, 16:20 – Bogotá

Světová zdravotnická organizace (WHO) začala zkoumat novou variantu koronaviru, která se šíří především v Kolumbii a Ekvádoru. Uvedly to kolumbijské úřady a sama organizace OSN. V souladu s novými pravidly, podle kterých jsou mutace nazývané písmeny řecké abecedy, dostala nová varianta název mí (μ). Podle WHO představuje mí rostoucí nebezpečí pro světové dění.

Foto: Rodrigo Garrido, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Varianta byla poprvé zachycena v Kolumbii v lednu. Jednotlivé případy úřady objevily i v dalších latinskoamerických či evropských zemích.

Na variantu mí v současnosti připadá 0,1 procenta případů na světě. Výskyt mutace ale v posledních měsících vzrostl v Kolumbii, kde představuje 39 procent nových případů, a v Ekvádoru, kde na ni připadá 13 procent infekce.

Zdá se být odolnější proti vakcíně

WHO se rozhodla novou mutaci mí zkoumat, protože vykazuje vlastnosti, které by jí umožnily vyhýbat se přirozené či získané imunitě. Tím by proti této variantě byly méně účinné vakcíny. Tyto předběžné závěry ale musí teprve potvrdit další studie.

V Jižní Africe detekovali zatím nejzmutovanější kmen koronaviru. Už je i v Evropě

Evropa

Podle kolumbijských úřadů byla nová varianta jedním z faktorů, jež vedly k výraznému zvýšení počtu nově nakažených mezi polovinou května a začátkem července. Tehdy země zaznamenávala bezmála 30 tisíc nových případů denně.

Výskyt epidemie se ale na konci srpna výrazně snížil a dosahuje zhruba 2000 nových případů denně. Od začátku epidemie Kolumbie zaznamenala zhruba 4,9 milionu nakažených a zhruba 125 tisíc úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19.

WHO zařazuje na seznam variant, které zkoumá, takové mutace, jež představují rostoucí nebezpečí pro světové veřejné zdraví.

Austrálie končí se strategií nulového covidu

Koronavirus

Na seznamu je nyní pět variant, a to včetně nové mí. Ještě vážnější nebezpečí představují čtyři varianty zařazené na rizikovém seznamu. Mezi nimi je například delta či beta.

Reklama

Výběr článků