Hlavní obsah

Vědci vyvinuli neviditelnou bariéru proti koronaviru

22. 12. 2021, 21:05 – Berlín

Vědci ze dvou mnichovských univerzit přišli na to, jak zamezit či výrazně zpomalit šíření virů – včetně koronaviru – v uzavřených prostorách. Vytvořili ochrannou „zeď“ z nejsilnějšího ultrafialového záření UVC, které podle nich zničí 99 procent všech virů.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Světelná stěna s UV zářením prý dokáže zastavit šíření koronaviruVideo: Reuters

 
Článek

Zeď z ultrafialového záření je vedena od stropu až k podlaze a je téměř zcela nepropustná pro choroboplodné zárodky. „Žádný vir tuto světelnou zeď nedokáže překonat,“ tvrdí Reiner Prohaska, šéf společnost Smart United, která se dala dohromady s vědci z Tropical Institute a Technické univerzity v Mnichově.

Vědec Andreas Wiesner z Tropical Institute dodal, že zeď z ultrafialového záření funguje jako bariéra, která není slyšet, vidět ani cítit, přitom ale oddělí prostory stejně dobře jako například plexisklo, jež se často využívá v obchodech či na úřadech.

Španělsko vrací povinné roušky venku

Koronavirus

UVC záření, které vědci využívají, má však také svá úskalí. Jedná se o nejsilnější ultrafialové záření, které sice je schopné zničit viry, bakterie a plísně, zároveň je ale prokazatelně zhoubné pro živé organismy, vede ke vzniku rakoviny.

Vědci vyvinutá zeď tak obsahuje ochranná čidla, která záření vypnou v případě blízkosti člověka, nebo pokud se někdo pokusí skrze zeď přejít do druhé místnosti. Poté by mělo čidlo mělo UV záření opět spustit.

Izraelští experti doporučili čtvrtou dávku seniorům a zdravotníkům

Blízký a Střední východ

„Vytvořili jsme v podstatě neviditelnou ochranu,“ uvedl Prohaska s tím, že tato zeď by mohla být efektivní především na pracovištích, kde je velká fluktuace zaměstnanců.

„Chceme dosáhnout toho, že oddělíme větší místnosti do menších, aby se v nich lidé mohli pohybovat bez roušek či jiných ochran dýchacích cest,“ dodal ředitel Smart United.

Reklama

Výběr článků