Hlavní obsah

Subvarianty omikronu odrážejí protilátky

Subvarianty omikronu BA.4 a BA.5 jsou odolnější proti protilátkám, které se vyvinuly u lidí po prodělání covidu-19 či plném očkování včetně posilovací dávky. Vyplývá to ze studie lékařské fakulty Harvardovy univerzity zveřejněné v New England Journal of Medicine.

Foto: Tatyana Makeyeva, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Podle výzkumu se v případě BA.4 a BA.5 prokázala třikrát nižší ochrana protilátkami než u subvariant BA.1 a BA.2, což představuje riziko nákazy u naočkované populace.

BA.4 a BA.5 jsou i nakažlivější, v řadě zemí tak začínají opět růst počty infekcí, i když průběh je i díky očkování a promořenosti mírnější.

Portugalsko jako v lednu

V Portugalsku, kde se va­rianta BA.5 stala dominantní v květnu, zhruba dva měsíce po prvním výskytu, počet nových případů za posledních sedm dní na jeden milion obyvatel do­sáhl v úterý 1332, což byl pátý nejvyšší údaj na světě. V nemocnici jsou dvě tisícovky nakažených, srovnatelný počet jako při lednové vlně.

Studie: Opakovaný kontakt s malými náložemi koronaviru vedl k lehkému covidu

Ve Francii se incidence od začátku června prakticky ztrojnásobila, zvýšil se také počet nakažených pacientů v nemocnici, což odborníci rovněž přičítají novým variantám.

V Německu, kde převažuje také BA.5, počet nakažených za sedm dní v pátek ráno činil 533, před měsícem to bylo 312. Zhruba 100 nakažených pa­cientů za jeden den zemřelo. Počty nakažených rostou i mimo Evropu: v Indii za poslední den přibylo 17 336 nových případů koronavirové infekce, což je nejvíce od 20. února.

Čína opatrně rozvolňuje

Čína se sice nadále drží strategie „dynamického nulového covidu“, jejímž cílem je zabránit rozšíření nemoci z lokálních ohnisek, i ona však opatrně rozvolňuje.

Domněnka, že pandemie skončila, je mylná, říká šéf WHO

Od června tak některá velká města jako Peking, Wu-chan, Sü-čou či Wu-si snížila povinnou izolační dobu v karanténních centrech pro lidi přijíždějící z ciziny ze 14 na sedm dní (plus další týden v domácí izolaci). Nyní se k nim přidala celá jihovýchodní provincie Če-ťiang.

V Portugalsku nové subvarianty BA.4 a BA.5 tvoří 75 procent případů.
V Británii a Německu je to zhruba polovina, v Izraeli 42 procent případů.
V USA na BA.4 a BA.5 připadlo minulý týden 35 procent nových případů, o týden dřív to bylo 29 procent.
V ČR nyní tvoří více než polovinu případů koronaviru.

Reklama

Související témata:

Výběr článků