Hlavní obsah

Rušit termín očkování při příznacích chřipky?

6. 12. 2021, 4:16

Telefon v ordinacích praktických lékařů zvoní poslední týdny prakticky nepřetržitě. Lidé potřebují například poradit, zda očkování proti covidu raději neodložit, protože cítí, že na ně něco leze, a nechtějí riskovat. Jak se tedy zachovat?

Foto: Matthias Rietschel, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Pokud se objeví příznaky akutní infekce pár dnů před termínem očkování, lékaři radí počkat. Typicky se tím myslí horečka, zimnice, průjem, bolesti kloubů a projevy spojené s chřipkou nebo jiným infekčním onemocněním, stejně tak podezření na covid.

„Do nově vzniklých příznaků akutní infekce by se očkovat nemělo. Pokud je to doznívající infekce, třeba močových cest na antibiotikách a pacient je dobírá, tak se očkovat může, to není kontraindikace,“ vysvětluje pražská praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Přeočkování třetí dávkou vakcíny proti covidu-19: Kdy se registrovat a kam se jít očkovat

Stejná doporučení dávají i lékaři z České vakcinologické společnosti. „Onemocnění doprovázené horečkou znamená, že se jedná o akutní onemocnění, kde určitě očkování nedoporučujeme,“ vysvětlila Právu místopředsedkyně společnosti Hana Cabrnochová.

U jiných vážných případů bez horečky je nutné posouzení lékařem. „Někdy přicházejí lidé ve fázi, kdy je onemocnění na ústupu a mělo lehký charakter. Typicky třeba projevy rýmy. Při lehkých dozvucích to obvykle není kontraindikace. Očkujeme v době probíhající epidemie a musíme v těchto hraničních situacích zvažovat, nakolik je větší benefit očkování oproti čekání na to, až se člověk zcela uzdraví,“ doplnila Cabrnochová.

Funguje vakcína od Pfizeru na omikron? Izrael je opatrně optimistický

V únavě a samotné rýmě nevidí zásadní překážku ani Bezdíčková, zejména pokud případný covid ještě vyvrátí negativní test.

Časté jsou také obavy z trombóz nebo embolií po očkování, což může být velmi vzácně vedlejším projevem u vektorových vakcín od AstraZeneky nebo u jednodávkového Janssenu. První z nich se už v Česku prakticky nepoužívá.

Lidé s vakcínou Janssen se mají nechat po dvou měsících přeočkovat, vyzvalo ministerstvo

Reklama

Výběr článků