Hlavní obsah

Přeočkujte se už po půl roce, doporučují nově vakcinologové

7. 10. 2021, 10:57

Odborníci na vakcinaci doporučují zkrátit interval pro přeočkování proti covidu-19 ze současných osmi na šest měsíců po poslední dávce. O stanovisku České vakcinologické společnosti dnes na Twitteru informoval její předseda Roman Chlíbek.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Možnost přeočkování po šesti měsících u vakcíny od firem Pfizer/BioNTech pro lidi starší 18 let už v pondělí schválila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Zda české ministerstvo zdravotnictví interval zkrátí, ČTK zjišťuje.

V současnosti mohou lidé v Česku posilovací dávku očkování dostat po osmi měsících od poslední dávky, nyní na ni mají nárok především senioři a zdravotníci, kteří se začali očkovat proti covidu mezi prvními. K úterku ji dostalo asi 11 000 lidí.

Studie: Účinnost Pfizeru proti nákaze prudce klesá

Koronavirus

Zahraniční i česká data podle odborníků naznačují klesající účinnost vakcinace proti covidu-19 v čase, pokles je patrný především u lidí nad 65 let.

Odborníci na vakcinaci proto v návaznosti na rozhodnutí EMA doporučují interval pro přeočkování zkrátit. „Posilovací dávku je možné aplikovat také kdykoli později," uvedl Chlíbek.

EMA také uvedla, že podporuje aplikování třetích dávek vakcín od společností Pfizer/BioNTech a Moderna osobám se sníženou imunitou. V tomto případě lze třetí vakcínu podat už 28 dní od druhé dávky. I toto přeočkování už v Česku funguje.

Evropská léková agentura schválila očkování třetí dávkou

Evropa

Reklama

Výběr článků