Hlavní obsah

PŘEHLEDNĚ: Kde všude bude povinné nosit respirátory

19. 2. 2021, 12:36

Šátky, šály nebo podomácku vyrobené tkaniny už nebudou k ochraně dýchacích cest stačit. Od půlnoci z pondělí na úterý vstoupí v platnost povinnost chránit se kvalitnějšími pomůckami, tedy respirátory, nanorouškami nebo alespoň dvěma chirurgickými rouškami na sobě.

Foto: Andreas Gebert, Reuters

Respirátory FFP2

Článek

Respirátory nejméně třídy KN95 nebo FFP2 budou platit všude, kde je vyšší koncentrace lidí. Dvojitá chirurgická rouška je pouze dočasným řešením, než si člověk pořídí respirátor, protože rouška na rozdíl od něj nositele nechrání, a to ani ve dvou vrstvách.

Důvodem opatření je rozšíření nakažlivější britské mutace koronaviru.

Kde bude účinnější ochrana od pondělí povinná (místa budou upřesněna v pondělí):

  • obchody
  • prostředky veřejné dopravy
  • nemocnice
  • lékárny
  • úřady

Jak šel čas s rouškami:

Nošení roušek – tedy povinnost zakrývat si na veřejnosti nos a ústa – se během uplynulého roku nejen v ČR stalo jedním ze symbolů boje proti koronaviru. Nařízení není přijímáno jednoznačně, část populace nejen v České republice ho odmítá – někdo argumentuje nepříznivými zdravotními důsledky (lékaři to ale většinou odmítají), část lidí prezentuje nenošení roušky jako znamení odporu proti vládním nařízením. Většina Čechů ale tuto povinnost dodržuje.

– V počátcích šíření koronaviru většina zemí světa nošení roušek svým občanům nepřikazovala, pouze doporučovala. Česká republika patřila k výjimkám, povinné roušky mimo domov nařídila vláda mezi prvními s účinností od 19. března. Ukázalo se tehdy ale, že ČR nemá pro tuto situaci dostatečné zásoby nejen roušek, ale ani dalšího ochranného vybavení. Lidé se proto ve velkém uchýlili k šití roušek doma, vlád kvůli tomu mezi otevřené obchody zařadila i galanterie.

Další zpřísnění. Vláda nařídí povinné respirátory nebo dvě roušky

Domácí

– Nařízení se mírně uvolnilo po více než dvou měsících, od 25. května bylo možné roušky odložit při alespoň dvoumetrovém odstupu od jiných lidí. Zakrytá ústa a nos ale nadále zůstávaly povinné v uzavřených prostorech, na hromadných akcích či ve veřejné dopravě. Nošení roušek venku bylo zrušeno od 15. června, povinnost roušek ve vnitřních prostorech nebo ve veřejné dopravě padla 1. července. Netýkalo se to však metra, v Praze zůstaly roušky povinné při vnitřních akcích pro více než sto lidí.

– Částečně se roušky začaly vracet koncem července, kdy tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) oznámil, že od 25. července budou povinné na vnitřních hromadných akcích nad sto osob v celé ČR. Regionálně vymezená povinnost nosit roušku v té době platila také například ve zdravotnických či sociálních službách na Vysočině, v Libereckém, Ústeckém a Jihočeském kraji, zakrývání nosu a úst bylo během léta nezbytné rovněž v regionech s vyšším výskytem nemoci covid-19.

Karlovarští hasiči balíčkují roušky pro postižené okresy

Domácí

– V polovině srpna vládní rada pro zdravotní rizika přistoupila k dalšímu zpřísnění, a to s platností od 1. září. Tehdy se roušky vrátily na úřady, do hromadné dopravy (v Praze i do vestibulů a na letiště) a do zdravotnických a sociálních zařízení. Znovuzavedení roušek ale provázel zmatek. Ministr Vojtěch původně oznámil, že roušky budou od 1. září i v obchodních centrech, školách mimo třídy, v kadeřnictví a hospodách. To ale nakonec neplatilo.

– Během září se opatření postupně zpřísňovalo, zakrytí nosu a úst začalo být povinné uvnitř budov, což platilo i pro školy (původně s výjimkou prvního stupně ZŠ). Od 21. října je pak nošení roušek nutné i venku na území obcí, pokud jsou lidé blíže než dva metry. Po návratu žáků prvních a druhých tříd do škol – ti jsou téměř jediní, kteří nemají povinnou distanční výuku – po skončení vánočních prázdnin přitom musejí při vyučování mít nasazenu ochranu nosu a úst i oni.

Hasiči rozvážejí do nejpostiženějších okresů roušky od státu

Domácí

– Vládní nařízení až na výjimky (třeba žáky a učitele autoškol) dosud neurčovala druh ochrany dýchacích cest. Na jaře byl přitom obecný nedostatek všech prostředků – jak obyčejných roušek, tak účinnějších respirátorů –, proto byli lidé nuceni si roušky šít sami. I proto vláda zařadila prodejny galanterie spolu s potravinami, drogeriemi či lékárnami mezi obchody, které mohou mít stále otevřeno. Nedostatek ochranných prostředků byl ovšem problém prakticky po celém světě.

– Během léta se situace s dostupností roušek a respirátorů zlepšila, přesto ale jejich ceny zůstávaly na výrazně vyšší úrovni, než tomu bylo před vypuknutím pandemie. Některé státy včetně třeba Rakouska také zavedly povinnost nosit ve veřejné dopravě či obchodech účinnější, ale dražší respirátory, v ČR jsou ale jen doporučené. Vláda nicméně na toto zboží začátkem února zrušila DPH, což zohlednili i prodejci a cena respirátorů se nyní pohybuje v řádu nižších desítek korun.

- V pátek 19. února ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po jednání vlády řekl, že v pondělí 22. února MZd nařídí nošení respirátorů, nanoroušek nebo dvou chirurgických roušek v místech, kde je větší koncentrace lidí. Podle Blatného půjde o obchody, veřejnou dopravu, nemocnice a další místa, která budou v mimořádném opatření vypsána. Opatření bude platit od půlnoci z pondělí na úterý.

Reklama

Související témata:

Výběr článků