Hlavní obsah

Přehledně: Jak se od pátku mění pravidla pro cestování

5. 2. 2021, 9:03

Od pátku v Česku platí nová pravidla pro cestování. Doposud existovaly tři kategorie států podle rizikovosti, nyní se k nim přidala čtvrtá s „velmi vysokým“ rizikem. Změnou je i to, že před návratem zpět do ČR téměř ze všech evropských států se musí občané nechat ještě v zahraničí otestovat. Nová pravidla přinášejí Novinky přehledně.

Foto: Novinky

Cestovatelská mapa v době pandemie v ČR

Článek

Zelené země:

  • Pro vstup z těchto zemí se nic nezmění. Z nich je možné cestovat bez podmínek.
  • Z evropských států je v této kategorii pouze Vatikán. Dále sem spadá Austrálie, Korejská republika, Nový Zéland, Singapur a Thajsko.

Oranžové země:

  • V této kategorii nově platí povinnost absolvovat antigenní nebo PCR test před cestou do České republiky, který nesmí být starší než 48 hodin.
  • Do této kategorie se řadí Finsko, Řecko, Island a Norsko.

Češi před návratem domů musí ještě v zahraničí na test. Jinak hrozí karanténa i pokuty

Červené státy:

  • Platí povinnosti testu, který nesmí být starší než 48 hodin, před cestou do ČR. Do pěti dnů od přicestování si musí lidé nechat udělat PCR test.
  • Sem spadá většina evropských států, a to Francie, Itálie, Kypr, Lichtenštejnsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Rakouskou, Rumunsko, Německo, Švédsko, Švýcarsko, Azorské ostrovy, Madeira a Kanárské ostrovy.

Státy s velmi vysokým rizikem:

  • U těchto států je povinný PCR test před cestou do ČR. Po příjezdu musí osoba do karantény, po pěti dnech v ní si může nechat udělat PCR test. Pokud bude negativní, může karanténu ukončit. Nadále ale musí nosit ještě dalších pět dnů respirátor minimálně třídy FFP2.
  • Do této kategorie se řadí Estonsko, Irsko, Litva, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Lotyšsko, Andorra, Monako, San Marino a všechny třetí země.

Vláda znovu zpřísnila podmínky pro cestování

Pokud člověk přiletí do ČR bez testu, bude muset na 10 dnů do karantény. Pokud do ní nenastoupí, hrozí mu pokuta až do výše tří milionů korun. A pokud do ČR občané pojedou přes další, třeba i rizikovější státy, kde se však nezdrží více než 12 hodin, platit budou pravidla z výchozí destinace.

Tato opatření se ale vztahují pouze na vstup na území ČR. Jiná pravidla pak platí pro vstup na území cizích států, každá země si je upravuje jinak. Přehled naleznete zde.

Reklama

Výběr článků