Hlavní obsah

Neočkovaní často potvrzení falšují

19. 11. 2021, 4:09
Právo, Antonín Havlík

Někteří neočkovaní Češi si ulehčují povinnost prokázat bezinfekčnost falšováním potvrzení o negativním testu na koronavirus. Za zneužití laboratorního protokolu přitom hrozí pokuty i vězení. Zvlášť velké riziko by vzniklo, pokud by falšující byl nakažen a nemoc roznášel.

Foto: Stephane Mahe, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Podle ministerstva zdravotnictví (MZ) jsou případy padělání jedním z důvodů, proč vláda chce uznávání antigenních testů zrušit.

Pozor na oblíbené jednodávkové očkování. Tečku za covidem zřejmě neudělá

Za padělání i vězení

Stačí totiž v počítači přepsat datum a ze starého neplatného negativního testu se rázem stane platný. „Nechá se u nás otestovat, do mailu dostane potvrzení. Až mu uplyne doba platnosti testu, v počítači na protokolu upraví datum a takto se testem prokazuje klidně měsíce. Nebo upraví i jméno a potvrzení napíše na někoho jiného. Nemůžeme s tím nic dělat,“ popsal pracovník jedné z pražských laboratoří, která se s tím setkala.

Podle policie jde o protizákonnou činnost. „V případě, že pachatel zfalšuje test na koronavirus nebo potvrzení o očkování, se dopouští trestného činu padělání veřejné listiny,“ řekl Právu mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík. Za porušení tohoto zákona hrozí až dva roky vězení nebo pokuta.

Jak upozornil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl, počínání padělatelů je v rozporu také s pandemickým zákonem. „Už jenom to je dost varující, aby to lidé nedělali. Je to jeden z důvodů, proč tlačíme na to, aby se zrušilo testování antigenními testy a šlo se pouze do PCR, které jsou snadno kontrolovatelné,“ dodal Köppl.

V Česku se znehodnotilo přes 120 000 dávek vakcíny

Výsledky těchto testů totiž pracovníci reportují do databáze Ústavu zdravotnických informací a statistiky zdravotnictví, kde je každý odběr evidován na minuty. Případný nesoulad informací je pak pro hygienu či policii poměrně snadné ověřit.

PCR lze ověřit

„Pokud se nám na testu něco nezdá, tak si člověka legitimujeme a zkoumáme to dál,“ konstatovala Dana Šalamounová, mluvčí středočeské hygieny.

„Pro padělatele je to riziko. Pokud je přítomen na nějaké akci, kde je vyžadováno OTN (očkování, negativní test, popř. prodělání nemoci), které v případě padělku nemá platné, tak se vystavuje riziku postihu od nás za nedodržování protiepidemických opatření,“ vysvětlila Šalamounová.

„Každý protokol každé laboratoře může vypadat odlišně, ale je tam důležité datum. Pokud kterýkoli údaj na testu vypadá neobvykle nebo je napsaný ručně, tak je to podezřelé,“ dodala.

Reklama

Výběr článků