Hlavní obsah

Muž se infikoval čtyřikrát, poslední nápor nemoci nepřežil

20. 11. 2020, 5:06
Právo, nek

Sporadicky se objevují zprávy, že někteří lidé se opakovaně infikovali koronavirem. Bostonská nemocnice však ohlásila případ 45letého muže, který měl dokonce tři recidivy. Když onemocněl počtvrté, zemřel.

Foto: Miroslav Chaloupka, ČTK

Ilustrační foto

Článek

Jeho boj s nemocí covid-19 trvající celkem pět měsíců byl pro pacienta vyčerpávající, protože trpěl těžkou poruchou imunity. Nakonec nepomohla ani léčba, kterou lékaři označují za „agresivní“.

Případ, o němž informoval New England Journal of Medicine, tak potvrdil varování zdravotníků, že zejména lidé se sníženou imunitou by v době koronavirové epidemie měli vycházet z domu jen v nejnutnějších případech. Zmíněný pacient trpěl tzv. antifosfolipidovým syndromem (APS), což je autoimunní porucha, která se projevuje uzávěry tepen a žil.

Střídání pozitivních a negativních testů

Takoví pacienti musí užívat léky na ředění krve nebo malé dávky aspirinu. Muž měl také problémy s tzv. difúzním al­veolárním krvácením, které může vyústit mj. do respiračního selhání nebo selhání ledvin.

V jihlavské nemocnici zemřela na covid sestřička, chystá se sbírka

Domácí

Při prvním nakažení přišel pacient do nemocnice, načež test ihned odhalil přítomnost koronaviru v těle. Následovala pětidenní kúra remdesivirem, ale lékaři muži také zvýšili dávky jeho běžných léků, aby nenastalo krvácení do plic.

Pátý den byl z nemocnice propuštěn, ale zlepšený stav netrval dlouho. Ještě třikrát poté musel být znova hospitalizován, mj. kvůli bolestem břicha, dýchacím potížím a celkové únavě. Negativní testy střídaly pozitivní, opakovala se léčba remdesivirem a při poslední hospitalizaci museli lékaři pacienta napojit i na plicní ventilátor.

Virová nálož ale byla u muže téměř stejně vysoká jako při předchozích nakaženích. V plicích se mu navíc vyvinula plísňová infekce. Navzdory terapii remdesivirem a léky proti mykóze pacient 154 dní po prvním pozitivním testu zemřel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků