Hlavní obsah

Kypr bude od pondělí tmavě červený, přesune se do vysoce rizikových států

16. 7. 2021, 15:48

Kypr se na tak zvané mapě cestovatele přesune od pondělí do zóny tmavě červených zemí s velmi vysokou mírou rizika nákazy koronavirem. Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) o tom rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, které každý týden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. Pohorší si i dalších několik zemí, některé se přesunou do oranžové a jiné do červené kategorie.

Foto: Profimedia.cz

Kypr se může pyšnit čistým mořem. Ilustrační foto

Článek

K zemím s nízkým rizikem nákazy bude v Evropě patřit Albánie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Estonsko, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, Rumunsko, San Marino, Severní Makedonie, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švýcarsko a Vatikán.

Z mimoevropských zemí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Jižní Korea, Kanada, Libanon, Macao, Nový Zéland, Singapur, Spojené státy, Thajsko a Tchaj-wan.

Cesta na dovolenou: Nestačí hlídat podmínky cílové země, narazit můžete u dopravce

Ekonomika

Do oranžové kategorie značící střední míru rizika se ze zelené přesunou Belgie, Dánsko, Finsko, Francie, Lichtenštejnsko, Řecko a Madeira. Zařadí se k Irsku a Monaku.

Lidé, kteří nemají ukončené očkování nebo nejsou očkovaní, musí při návratu z oranžově označených zemí vyplnit příjezdový formulář a být testováni před vstupem do Česka nebo nejpozději pět dnů po příjezdu absolvovat antigenní nebo PCR test.

Očkovaní nebo ti, kteří v posledním půlroce prodělali covid, musí vyplnit jen příjezdový formulář.

PŘEHLEDNĚ: Co je třeba mít při cestování po ČR a co při cestě do ciziny

Koronavirus

Mezi červená území s vysokým rizikem nákazy budou patřit Andorra, Lucembursko, Malta, Nizozemsko, Portugalsko, Španělsko a Kanárské, Baleárské a Azorské ostrovy.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu.

Do té doby musí být dotyčná osoba v samoizolaci. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Covid pas považují za užitečný dvě třetiny Čechů

Cestování

Ministerstvo důrazně nedoporučuje cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, tedy tmavě červených; důvodem je šíření nových mutací koronaviru.

Vedle Kypru jde o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Rusko, Svazijsko, Tanzanii, Tunisko, Zambii a Zimbabwe.

Při návratu z těchto zemí plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali covid-19, nemusí na testy a do samoizolace.

Ostatní musí podstoupit před cestou PCR test a po návratu setrvat deset dní v samoizolaci zakončené negativním PCR testem.

Reklama

Výběr článků