Hlavní obsah

Kolumbijskou studii o ivermektinu sponzorovali výrobci vakcín proti covidu-19

7. 3. 2021, 12:09

Studii kolumbijských vědců z města Cali, která měla vědecky popsat vliv ivermektinu na léčení mírného průběhu nemoci covid-19, sponzorovali významní světoví výrobci nebo potenciální výrobci vakcín proti covidu-19 Janssen (Johnson and Johnson), Sanofi/Pasteur a GlaxoSmithKline. Vyplývá to z textu povinného přiznání možného střetu zájmů autorů studie, které je součástí závěrečné zprávy, publikované americkým lékařským serverem JAMA.

Foto: Profimedia.cz

Lék ivermektin

Článek

V závěrečné zprávě se uvádí, že studie měla neomezený grant od kolumbijského Centra pro studie dětské infektologie a rovněž dostala sponzorské dary od zmíněných výrobců vakcín. Kromě toho obdrželi tři vědci v průběhu studie výrobců vakcín jak osobní sponzorské dotace, tak i přímé poplatky. Jejich účel ani výše ve studii uvedena není.

Vedoucí projektu dr. Eduardo López-Medina přiznal osobní sponzorské dotace od firem Sanofi Pasteur, GlaxoSmithKline a Janssen a přímé poplatky od firmy Sanofi Pasteur, tytéž firmy poskytly osobní dotaci a přímé poplatky dr. Pio Lópezovi.

Dr. Oňate přiznal osobní dotace mimo rámec této studie od firmy Janssen a přímé poplatky od firem Merck Sharp and Dome a firmy Gilead (vyrábí lék na covid-19 remdesivir).

Primář z Brna o studii z Kolumbie, která je hitem internetu

Studie k tomu uvádí, že poskytovatel grantu, ani sponzoři nehráli žádnou roli při navržení a vedení studie, ani ve sběru dat, analýze a jejich interpretaci.

Závěr studie, který vzbudil ve světě velkou pozornost, zní: „U dospělých s mírným průběhem covid-19 pětidenní léčba ivermektinem ve srovnání s placebem významně nezlepšila čas do vymezení příznaků.“ Jinak řečeno, není tak účinný, aby se nasazoval k léčbě covidu-19.

Samu studii i její závěr ještě v den, kdy byla publikována na internetu, podrobil v ČR  zkoumání např. primář Michal Rezek z nemocnice u sv. Anny v Brně.

Foto: archiv Michala Rezka, Právo

Michal Rezek

Ve svém podrobném vyjádření, zaslaném náměstkovi ministra zdravotnictví prof. Vladimíru Černému, ministru zdravotnictví Janu Blatnému, premiéru Andreji Babišovi a dalším, píše: „Studie nedokazuje nic o účinnosti léku, protože byla zjednodušeně podána aktivní léčba mladým (median věku 36), neobézním (median BMI 26), zdravým (jen 20 procent lidí mělo komorbiditu, a to většinou jen jednu) lidem, u kterých jsou sice ve vyšších počtech sepsány všechny příznaky před randomizací, ale kterým prakticky už nic vážného nebylo v době zahájení léčby.“

„Po zahájení léčby mělo měřitelný symptom - febrilie jen necelých 10 procent pacientů a zhoršení potíží nastalo jen u 2 procent pacientů, zemřel pouze 1 pacient na placebu. U takové minimálně rizikové populace se jen velmi těžko dá hodnotit efektivita jakéhokoliv léku. Je patrné, že již více než 50 procent pacientů nemělo žádné limitace druhý den po zahájení léčby,“ uvedl Rezek.

Studii lze použít jako dobrý argument pro uvolnění do ambulantní péče.
primář Michal Rezek z nemocnice u sv. Anny v Brně

Dále primář pokračoval: „Takže podle mě nejpříznivější opravdu je, že nikdo na studijní léčbě nezemřel a při tom užívali relativně vysokou dávku léku, která je dnes spíše doporučována hospitalizovaným pacientům.“

„Obecně stanovit jako primární cíl léčebné studie ústup subjektivních symptomů stanovených při telefonických vizitách je hodně diskutabilní endpoint. V léčebné skupině ivermektinem bylo po 11 dnech od randomizace 92 procent bez symptomů či limitace v denních aktivitách a nikdo nezemřel po celou dobu .... Tak nevím, zda lze vůbec dosáhnout nějakého lepšího výsledku?“ položil řečnickou otázku Rezek.

„Takže za mě lze studii použít jako dobrý argument pro uvolnění do ambulantní péče,“ uzavřel primář.

Reklama

Související témata:

Související články

Ivermektin pro praktiky má v rukou SÚKL

6. 3. 2021, 12:01

Ministerstvo zdravotnictví chce s rozhodnutím ohledně podávání ivermektinu praktickými lékaři počkat na stanovisko Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)....

Výběr článků