Hlavní obsah

Izraelci kvůli mutacím přestávají váhat a očkují děti

22. 6. 2021, 15:47

Nedostatek naočkovaných dospívajících se projevuje jako slabý článek v izraelské úspěšné vakcinační kampani. Obavy z dalšího šíření nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii, tak nyní přesvědčila mnohé izraelské rodiče, kteří dosud s očkováním svých potomků váhali, aby je nechali naočkovat, píše agentura Reuters.

Foto: Amir Cohen, Reuters

Očkování teenagera v Tel Avivu

Článek

Vakcínu proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech dosud obdržely asi tři čtvrtiny Izraelců, kteří na ni mají nárok. Naočkována zatím byla ale jen dvě až čtyři procenta izraelských dětí ve věkové kategorii 12 až 15 let, které bylo očkování zpřístupněno tento měsíc.

Denní počty nově nakažených se v devítimilionovém Izraeli v lednu pohybovaly kolem 10 tisíc, v červnu ale klesly na méně než deset případů. Většina protikoronavirových opatření byla v zemi zrušena a příští měsíc se Izrael otevře očkovaným turistům.

„Prostě dneska”

Mnoho rodičů nemělo s očkováním svých dospívajících dětí naspěch. V pondělí se však denní počet nově infikovaných více než zdvojnásobil na 125. Předcházelo tomu rozšíření nákazy ve dvou školách, což je přičítáno nakažlivější mutaci, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta.

Izrael: Dvě nová ohniska ve školách. Roušky zpět

Koronavirus

„Teď po těch ohniscích covidu jsem řekl dnes, dneska, je mi to ukradené, prostě dneska,“ řekl Jicchak Nevo, který ve městě Binjamina, kde se v jedné z škol nedávno rozšířil koronavirus, přišel nechat naočkovat svou 13letou dceru.

Počet registrací k očkování proti covidu-19 se u věkové kategorie 12 až 15 let podle dvou izraelských poskytovatelů zdravotní péče v uplynulých dnech až ztrojnásobil. Očkovat proti covidu-19 děti ve věku 12 až 15 let v pondělí oficiálně doporučilo také izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Bez očkování mladistvých není kolektivní imunita

Bez očkování mladistvých nelze docílit kolektivní imunity, tvrdí experti. Nenaočkovaná je stále zhruba třetina izraelské populace, přičemž jde především o děti a dospívající, řekl Ran Balicer, který vede vládní poradní komisi pro boj s covidem-19. Doplnil, že při těchto číslech je docílení kolektivní imunity nepravděpodobné.

Vakcíny proti koronaviru chrání i novorozence, ukazují studie

Koronavirus

V Izraeli se podle Balicera dosud neprokázala varianta delta v dostatečném množství případů, aby se dala úspěšnost vakcíny proti této mutaci studovat. Podle některých zahraničních studií je však vakcína Pfizer/BioNTech proti indické mutaci účinná.

Reklama

Výběr článků