Hlavní obsah

Rozvolňování v Česku. PES je mrtvý, přichází balíčky

18. 11. 2020, 14:54 • Aktualizováno 14. 12. 2020, 8:59

22. dubna 2021 představilo ministerstvo zdravotnictví nový systém tzv. balíčků, na jejichž základě se bude rozvolňovat. Hlavním kritériem bude vývoj týdenní nákazy v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Kam Česko směřuje, jak by to podle tohoto nového systému vypadalo v ostatních evropských zemích a co PES a index rizika?

Článek

22. dubna 2021 představilo ministerstvo zdravotnictví nový systém tzv. balíčků, na jejichž základě se bude rozvolňovat. Hlavním kritériem bude vývoj týdenní nákazy v přepočtu na sto tisíc obyvatel. Kam Česko směřuje, jak by to podle tohoto nového systému vypadalo v ostatních evropských zemích a co PES a index rizika?

Protiepidemický systém ČR neboli zkráceně zvaný PES byl terčem dlouhodobé kritiky. Laiky kvůli tomu, že se jím vláda několik měsíců neřídila, odbornou veřejností za to, že nebyl překalibrován na nové mutace covidu-19.

Celorepublikové skóre indexu rizika systému PES se neprůměruje z indexu všech krajů, ale vypočítává se za celou republiku dohromady. Proto se index rizika pro ČR liší s číslem, které vyjde při zprůměrování všech krajů. Index rizika se vypočítává z 14denní nákazy jak v celé populaci, tak mezi seniory, z reprodukčního čísla a procentuálním počtem záchytů nových případů během hospitalizace.

Nový systém balíčků funguje na mnohem jednodušší bázi než výše zmíněný PES. Hlavním a prozatím jediným kritériem je týdenní nákaza na sto tisíc obyvatel. Stačí si tak sečíst potvrzené případy covidu-19 za poslední týden a vydělit to hodnotou cca 107, což je počet obyvatel děleno 100 000.

Balíčků je několik a jsou navíc rozděleny na školy a poté zbytek, jako jsou kulturní akce, restaurace atd. Nový systém je však na první pohled mnohem přísnější. Například pro povolení vnitřních koncertů či divadelních her nebo plnohodnotné otevření restaurací je nutné, aby se za týden nepotvrdila nákaza u více než zhruba 5 300 osob.

Foto: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Balíčky pro návrat zpět do normálního života

Aby se přešlo aspoň na balíček s číslem 4, kdy se otevřou zahrádky restaurací, hrady a zámky, zvýší se počet osob na svatbách a pohřbech atd., tak nesmí týdenní nákaza být vyšší než zhruba 8 000 nově nakažených.

Vzhledem k tomu, že poslední týdny počet nakažených stabilně klesá, veškeré prognózy vypadají optimisticky. Je však nutné počkat na to, jak se nová rozvolnění promítnou do počtu nakažených.

Ministerstvo ve své zprávě k představení balíčků predikuje, že balíček č. 3 by mohl vejít v platnost v první polovině května a balíček č. 4 v druhé polovině měsíce. U balíčku č. 5 uvádí, že předpoklad je velice nejistý a odhaduje to někdy v rozmezí června a července.

Křivka incidence po týdnech

Tabulka opatření a vývoj indexu rizika a jeho jednotlivých částí systému PES

Reklama

Výběr článků