Hlavní obsah

Horecký: Domovy seniorů jsou skoro bez nákazy. Díky očkování

7. 12. 2021, 5:38

Většina domovů pro seniory je pro povinné očkování svých zaměstnanců. To, že by kvůli tomu hromadně podávali výpovědi, nečekají. Očkování oproti loňsku výrazně snížilo počty nákaz, řekl Právu prezident Aso­ciace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký.

Foto: Právo

Prezident Aso­ciace poskytovatelů sociálních služeb ČR Jiří Horecký

Článek

Před rokem připomínaly domovy pro seniory kvůli koronaviru obležené pevnosti. Porůznu se omezovaly a zakazovaly návštěvy. Jaká je situace v letošní podzimní a zimní vlně covidové pandemie?

Nejsou úplně v běžném režimu. To znamená, že to není tak, že by všude byly neomezené návštěvy, jak to známe z předcovidové doby. Je několik regionů, zejména na Moravě, kde jsou návštěvy úplně zakázány. Ale nejedná se o jejich zákaz v řádu mnoha týdnů a měsíců. Je to třeba na týden nebo na čtrnáct dnů, než v daném regionu opadne nejhorší situace.

Anebo je to situace, kdy se v zařízení vyskytne covid u klienta či zaměstnance, takže se na týden uzavře pro návštěvy. Ale není tady žádné plošné omezení. Samozřejmě i nadále platí povinnost prokázat při návštěvě bezinfekčnost, a to i PCR či antigenním testem.

Povinné očkování seniorů je nejisté

A co se týká počtu nakažených osob v domovech, je to podobné loňskému roku, nebo je to mírnější?

Nedá se to srovnat. Nyní evidujeme nějakých 600 nebo 700 nakažených zaměstnanců a seniorů bydlících v zařízeních. V listopadu loňského roku se to blížilo hranici 9000. Nakažených klientů bylo přes 5000, zaměstnanců přes 3000. Je tak vidět dopad vysoké proočkovanosti seniorů. U zaměstnanců je proočkovanost nižší, byť stále převyšuje celorepublikový průměr. Je také menší výskyt koronaviru i hospitalizací při zhoršení zdravotního stavu.

První senioři v domovech byli očkováni před zhruba deseti měsíci. Po šesti měsících se přitom má aplikovat třetí dávka vakcíny. Jak to jde? Nevázne to?

Nevázne to, ale je to postupné, protože se s očkováním třetí dávkou začalo až během října. Bylo sice možné už od září, ale až od října očkovací týmy a praktičtí lékaři začali výrazněji tuto třetí dávku podávat. Navíc někteří klienti domovů dostali druhou dávku až v dubnu nebo květnu. To znamená, že podmínku původně stanovenou na půl roku splnili až nyní v listopadu.

Máme zprávy, že se proočkovanost zaměstnanců i klientů zvyšuje

Jaký je ze strany seniorů zájem o třetí dávku?

Není úplně stoprocentní. V září jsme odhadovali nějakých 75 procent. Takže čtvrtina neměla v té době o ni zájem. To se trochu liší od počátku roku, kdy měl zájem o očkování vyšší podíl klientů.

A proč ji teď někteří odmítají?

Jednak je tam určitá míra fluktuace. Zhruba pět procent klientů kvůli vysokému věku zemřelo – musíme si uvědomit, že v domovech jsou často velmi staří lidé – a nastoupili noví, kteří někdy teprve začali být očkováni. To je potřeba vnímat. A pak někteří měli pocit, že jim stačí dvě dávky.

Nyní se to mění, protože jsme se na to dotazovali koncem září, a teď máme zprávy, že se proočkovanost zaměstnanců i klientů zvyšuje.

Dali jsme ministerstvu práce a sociálních věcí své pozitivní stanovisko. Tedy že souhlasíme s povinným očkováním.

Máte nějaká data, kolik procent zaměstnanců a seniorů je očkováno?

Tou druhou dávkou bylo očkováno přes 92 procent se­niorů v domovech, u zaměstnanců je to okolo 66 až 68 procent. Ale u nich neexistují přesná data, nemá je ani Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), protože neexistuje registr zaměstnanců v sociálních službách, který je třeba ve zdravotnictví. Obecně se dá ale říct, že jsou očkovány dvě třetiny zaměstnanců, což je nějakých 65 000 nebo 70 000 lidí. A asi 30 000 nebo 35 000 není.

Hodně se mluví o povinném očkování lidí starších 60 let, ale i zaměstnanců sociálních služeb. Jak se k tomu staví asociace?

Provedli jsme šetření mezi zaměstnavateli, poskytovateli sociálních služeb po celé republice, protože je to spojené s obavami z odchodu části zaměstnanců. Zpětná vazba byla, že přes 80 procent zaměstnavatelů požaduje povinné očkování svých pracovníků. Takže jsme v tomto smyslu dali ministerstvu práce a sociálních věcí, které se nás na to tázalo, své pozitivní stanovisko. Tedy že souhlasíme s povinným očkováním.

Babiš hájí povinné očkování: Pozitivní motivace už jsme vyčerpali

Policejní ředitel Jan Švej­dar vyjádřil obavu, že by mu kvůli povinnému očkování dalo výpověď až 10 000 policistů. Nemáte podobné obavy u zaměstnanců v sociálních službách?

Určitě ne takové jako policejní prezident. Náš odhad je, že ze sociálních služeb odejde zhruba jedno procento zaměstnanců. Což by bylo přes tisíc lidí. Úplně nejčernější scénář jsou dvě nebo tři procenta, což jsou asi 3000 pracovníků.

Vycházíme ze zkušenosti pěti zemí, kde v sociálních službách zavedli povinné očkování, a to jsou Velká Británie, Itálie, Francie, Řecko a Maďarsko. Tam ten odchod byl od 0,4 do 0,9 procenta.

Jak je to s povinným očkováním ve světě

Reklama

Výběr článků