Hlavní obsah

Dodávka vakcín se posouvá na podzim, až bude zájem

11. 7. 2022, 5:30

Nemocných s covidem už několik týdnů přibývá, přesto zájem o očkování stále klesá a nakoupeným vakcínám začíná končit expirace. Ministerstvo zdravotnictví muselo už část vakcín s prošlou životností zlikvidovat. Vedení resortu proto začalo vyjednávat s farmaceutickými společnostmi odklad dodávek očkovacích látek na podzim, kdy o ně bude větší zájem.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Pfizer i Moderna přestaly dodávat vakcíny v průběhu června a nebudou je dodávat přes celé léto. Všechny přijdou na podzim, kdy už budou dostupné nové typy vakcín,“ řekla včera novinářům ředitelka mezinárodního odboru ministerstva zdravotnictví Kateřina Baťhová.

S firmami začali vyjednávat již před měsícem. Upravené smlouvy mají za cíl omezit dodávky vakcín, tak aby jich nebyl přebytek a nemusely být bez užitku zničeny.

Od začátku očkování proti covidu už Česko zlikvidovalo vakcíny za 190 milionů korun, další očkovací látky za 272 milionů korun byly ještě před expirací vyvezeny do zahraničí.

Česko za dodávky vakcín dosud zaplatilo 19 miliard korun. Tato částka pokrývá i dodávky na příští rok.

Očkování jako téma předsednictví

Upravené smlouvy s výrobci by měly více kopírovat předpokládané vlny covidu.

„Chtěli bychom, aby od nového roku byly dodávky směřovány v časových cyklech, tak jak se onemocnění pravidelně vrací, aby se vakcíny zbytečně nehromadily,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Dodal, že ale i tak je nutné počítat se ztrátami. „Nikdy nebudeme mít optimální množství. Vždycky budeme mít víc vakcín, než kolik je populace,“ upozornil náměstek.

S farmaceutickými firmami nejedná Česko samostatně, ale společně s dalšími státy EU. Teď by mělo české ministerstvo zdravotnictví, protože ČR je předsednickou zemí EU, vyjednávání vést.

Podle náměstka Dvořáčka by další jednání s výrobci mělo být příští týden.

Vakcíny na covid zatím vyšly na 19 miliard korun

„Naším cílem je připravit zadání pro výrobce, aby upravili a doplnili existující smlouvy na dodávku vakcín, tak aby odpovídaly současné situaci,“ řekl Dvořáček. Vakcíny by tak měly chránit proti dominantní koronavirové variantě.

Počet nakažených koronavirem stoupá postupně už od začátku června. Ve čtvrtek laboratoře zjistily v Česku 1549 nových případů onemocnění, což je nejvíc od začátku května.

Za poslední dva týdny se zdvojnásobil počet lidí v nemocnicích. Těch bylo ve čtvrtek 262, z toho 13 s těžkým průběhem covidu. Nejrychleji se nákaza šíří v Praze.

Covid roste, ale Válek chce škrty na hygienách

Dokončené očkování má v Česku téměř 6,9 milionu lidí. Za posledních sedm dní se proti covidu nechalo naočkovat jen 4600 lidí, drtivá většina z nich si šla pro posilující dávku.

První prázdninový týden se tak zájem o očkování oproti týdnu předchozímu znovu snížil.

„Očkování je pro nás téma, které jsme dlouho rozebírali s Evropskou komisí, a je to téma, které rezonuje i na neformálních radách ministrů zdravotnictví,“ řekl Dvořáček.

Dodal, že ministři často apelovali na to, aby EU společně pracovala na lepší informační kampani a víc lidem vysvětlovala, proč je očkování potřebné.

Ministerstvo zdravotnictví včera představilo své priority během českého předsednictví. Kromě boje s covidem to bude i onkologická péče nebo péče o dlouhodobě nemocné pacienty.

Anketa

Počítáte s tím, že se letos necháte očkovat či přeočkovat proti covidu?
Rozhodně ano
28,9 %
Spíše ano
12,5 %
Spíše ne
12,1 %
Rozhodně ne
46,5 %
Celkem hlasovalo 12713 čtenářů.

Reklama

Výběr článků