Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Putinova válka se Západem eskaluje – Alexander Tomský

3. 10. 2022, 15:06

Minulý víkend vypukly v několika německých městech demonstrace za obnovení dodávek plynu čili za dohodu s kremelským vládcem Vladimirem Putinem a ukončení západních sankcí. V úterý však zaznamenaly švédské a dánské námořní síly velký výbuch v dánských vodách a z obou poškozených podmořských plynovodů Nord Stream vybublával až do soboty plyn.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Alexander Tomský

Článek

Okamžitě se spekulovalo, kdo stojí za zjevnou sabotáží. Kdo mohl mít zájem na tom, aby Německo nepodlehlo Putinovu vydírání?

Bývalý polský ministr zahraničí Radek Sikorski, jenž má v evropském parlamentě na starosti euro-atlantické vztahy, třeba tweetoval: „Děkuji ti, Ameriko.“

S tím ale nesouhlasil současný premiér Polska Tadeusz Morawiecki. „Za výbuchem stojí evidentně Rusové,“ uvedl.

Netrvalo dlouho a začali se ozývat experti, a ti s Morawieckým souhlasí. Je samozřejmé, že i jejich názor je třeba brát s rezervou. Můžeme jej ale přinejmenším zohlednit v kontextu války.

Putinovi se zatím (!) na válečném poli nedaří, nedokáže konsolidovat ani úspěšně bránit okupovaná území a jeho údajně částečná mobilizace vůbec neprobíhá hladce.

Většina Rusů není válkou proti svým ukrajinským bratrancům nijak nadšena a zejména mladí nezadaní muži před nástupem do vojska prchají.

Už před 21. zářím, kdy začalo povolávání do zbraně, se počet uprchlíků z Ruska odhadoval na 800 tisíc, nyní se počty prudce zvyšují. Je velmi smutné, že několik vlád včetně té naší dezertéry odmítá přijímat. Není snad výhodnější, aby byli s námi, než bojovali proti nám? Konec Nord Streamu a mobilizace naznačují novou fázi války.

V poslední době to totiž vypadá, že si Evropané s nedostatkem plynu přece jen poradí, dodávky kapalného plynu se zvyšují, Nizozemci otevřeli nový terminál, Poláci nový plynovod z Dánska a znovu se leckde uvádějí do provozu uhelné elektrárny.

Ostatně spotřebu lze také výrazně snížit a ani v nešťastném závislém Německu nemají Mnichované většinu.

Likvidace ruského plynovodu signalizuje Putinovu hrozbu, jako by říkal: „Hleďte holoubkové, co mé ponorky dokáží, máte na mořském dně tolik potrubí i internetových kabelů a všechny jsou zranitelné.“

V roce 2008 se totiž soudilo, že Rusové zničili turecké podmořské potrubí a během invaze v roce 2014 i ukrajinské internetové kabely v moři u pobřeží Krymu.

Začíná nová fáze Putinovy války, píše anglický specialista na ruskou strategii Robert Seely. Kremelští poradci už delší dobu mluví o nutnosti kompletně zlikvidovat už dnes z 50 procent poškozenou ukrajinskou infrastrukturu a nyní by se mohli zaměřit i na tu západní včetně posílení kybernetických útoků.

Věří totiž, že změkčilé západní obyvatelstvo nakonec na své demokratické vlády vyvolá dostatečný tlak.

Zatím ale nové pravicové vlády v Británii a Itálii tvrdý protiruský kurz neopustily, protože bezpečnost Evropy zajišťuje NATO s Amerikou. Zato Ukrajina je na finanční a vojenské pomoci Západu existenčně závislá a je pravděpodobné, že na ni zima dolehne s mrazivou silou.

Ruský diktátor své brance a rezervisty využije na konsolidaci okupovaného území jihovýchodní Ukrajiny. Obrana je totiž zejména na životech méně nákladnější než ofenziva, přestože k vítězství nevede. A na pomoc mu přichází „generál Zima“.

A pokud ani to nepomůže, lze očekávat i nové hrozby omezených nukleárních útoků. Na západní frontě je zatím klid, ale zároveň nejvyšší čas k přípravě.

Reklama

Výběr článků