Hlavní obsah

Policie v Honolulu zatýkala střízlivé řidiče, aby splnila kvóty odchycených opilců

3:35
3:35

Poslechněte si tento článek

Honolulu, Havaj, USA

Policie v Honolulu čelí žalobě, podle níž její příslušníci bezdůvodně zatýkali střízlivé řidiče. Sbor si takto mohl pomáhat k vyšším federálním dotacím, zatímco konkrétní policisté za to v práci získávali osobní výhody.

Foto: Andriy Popov / Alamy, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Tři lidé podali společně s Americkou unií pro občanská práva (ACLU) žalobu na policii v havajském hlavním městě Honolulu, která podle nich přinejmenším v posledních třech letech neoprávněně zatýkala střízlivé řidiče za to, že za volant usedli pod vlivem alkoholu.

První pochybnosti o práci honolulských dopravních policistů se objevily již před časem, když na ně upozornila Lynn Kawanoová z listu Hawaii News Now. Popsala případ Ammona Fepuleaie z konce roku 2023, kdy za celý den nevypil ani kapku alkoholu, ale přesto jej policista při silniční kontrole obvinil, že z něj alkohol cítí. Dechová zkouška ukázala čistou nulu, ale Fepulai byl přesto zatčen.

Následně se ozvali i další lidé s totožnou zkušeností a situací se začala zabývat i ACLU. „Bylo zcela jasné, že se jedná o systémový problém, tak jsme to začali prošetřovat,“ řekl webu The Washington Post šéf právního oddělení této organizace Wookie Kim s tím, že při zkoumání případů z let 2022-2024 se objevilo několik „varovných signálů“.

Kimova kolegyně Emily Hillsová pak upřesnila, že získané údaje naznačují existenci jakýchsi kvót, které policisté při zatýkání opilých řidičů musejí nebo chtějí plnit. Ve většině případů totiž po zatčení nedošlo k žádnému obvinění.

V nejméně 127 případech ukazovaly testy zcela nulovou hladinu alkoholu v krvi a více než 90 procent takto zatčených nebylo nikdy předtím nejen obviněno, ale ani zatčeno, a dokonce neměli na kontě ani žádný dopravní přestupek. Podezřelé bylo také to, že co se týče četnosti těchto neoprávněných zatčení, ta byla vyšší zpravidla vždy ke konci měsíce.

Existencí kvót, ať už psaných, či spíše nepsaných, si je téměř zcela jist i bývalý detektiv Michael Alcazar, jenž nyní působí na John Jay College of Criminal Justice. Nejde totiž o nic neobvyklého.

„Kvóty rozhodně existují. A pokud je nesplníte, možná nebudete povýšeni. Nebo možná nedostanete volno. Policisté proto začnou aktivně hledat příležitosti,“ popsal podle všeho vcelku rozšířenou praxi.

Práce s výhodami

Emily Hillsová pak popsala i konkrétní znaky, které na existenci kvót u policie v Honolulu ukazují. Mimo jiné se zvýšil počet řidičů, kteří odmítli sekundární testy, tedy například rozbor krve nebo moči, které by bylo možné použít při vyšetřování nebo u soudu. A to přesto, že takové odmítnutí automaticky znamená přiznání intoxikace.

„Od několika lidí jsme se dozvěděli, že policisté je nabádali, aby testy odmítli. Někdy jim řeknou, že budou muset zůstat přes noc ve vězení, aby test podstoupili, takže je pro ně lepší to prostě odmítnout,“ uvedla Hillsová. Policisté přitom řidiče ani náznakem neinformovali, jak jim velí zákon, jaké důsledky pro ně odmítnutí může mít.

Záměr vedení policie měl údajně vycházet z toho, že za více zatčených opilých řidičů získá honolulský sbor více peněz na bezpečnost silničního provozu z federálních prostředků. Řadoví policisté pak měli být motivováni například tím, že po zatčení opilého řidiče mohli odejít ze směny dříve, aniž by to snižovalo jejich finanční ohodnocení.

ACLU se snažila honolulskou policii kontaktovat a přimět k nápravě, ale přinejmenším ve čtyřech případech bylo odpovědí jen to, že policisté nic špatného neudělali. Ale nyní, když je na stole žaloba, je sbor již o něco sdílnější a dušuje se, že celou záležitost detailně prošetří a vyvodí z toho patřičné důsledky.

Výběr článků

Načítám