Hlavní obsah

Největší meteorit z Marsu se prodal za 113 milionů

3:04
3:04

Poslechněte si tento článek

Největší „kus Marsu“ na Zemi se ve středu na aukci v New Yorku vydražil za 5,3 milionu dolarů (přes 113 milionů korun), čímž se stal nejdražším kdy vydraženým meteoritem. Na stejné aukci se prodala i kostra dinosaura, jejíž cena se vyšplhala dokonce na 30,5 milionu dolarů (652 milionů korun).

Největší meteorit z Marsu se prodal za 113 milionůVideo: Reuters

Článek

Pětadvacet kilogramů vážící meteorit z Marsu byl podle aukční síně Sotheby’s pravděpodobně vymrštěn z povrchu této planety po srážce s obřím asteroidem a urazil asi 225 milionů kilometrů, než dopadl na Saharu. V červenci 2023 ho v Nigeru objevil lovec meteoritů.

Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Největší „kus Marsu“ na Zemi se vydražil za 5,3 milionu dolarů (přes 113 milionů korun).

Červeno-hnědo-šedý úlomek s označením NWA 16788 je přibližně o 70 procent větší než předtím největší nalezený kus pocházející z Marsu a představuje téměř sedm procent veškerého marsovského materiálu, který se na Zemi vyskytuje. Rozměry kamene jsou 37,5 × 27,9 × 15,2 centimetru.

Podle aukční síně Sotheby’s v současnosti existuje přes 77 tisíc oficiálně uznaných meteoritů nalezených na Zemi. Z toho původem z Marsu jich je pouze 400. Cena aktuálně vydraženého kamene, která se nakonec zastavila na částce 5,3 milionu dolarů včetně aukčních poplatků (113,4 milionu korun), výrazně překonala původní odhady, které hovořily o rozmezí od dvou do čtyř milionů dolarů (43 až 86 milionů korun).

Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Největší „kus Marsu“ na Zemi se vydražil za 5,3 milionu dolarů (přes 113 milionů korun).

Meteorit má hrubou strukturu a sklovitý povrch, jenž vznikl v důsledku průletu zemskou atmosférou.

„To byl první náznak, že se nejedná jen o nějaký velký kámen na zemi,“ uvedla Cassandra Hartová ze Sotheby’s. Zároveň však doplnila, že jeho původ samozřejmě ověřili i odborníci, kteří jeho složení porovnávali se vzorky, které již v roce 1976 získala sonda Viking.

150 milionů let stará kostra

Překvapením se během dražby více než 120 položek stala cena kostry dinosaura druhu Ceratosaurus nasicornis, která se i s poplatky vyšplhala na 30,5 milionu dolarů (652,7 milionu korun). V tomto případě jde o ještě razantnější nárůst konečné prodejní částky, protože původní odhady předpokládaly cenu mezi čtyřmi a šesti miliony dolarů (85 až 128 milionů korun).

Foto: Richard Drew, ČTK/AP

Kostra dinosaura druhu Ceratosaurus nasicornis se vydražila za 30,5 milionu dolarů (652,7 milionu korun).

To je třetí nejvyšší částka, kterou někdo za kostru dinosaura zaplatil. Rekord drží kostra stegosaura, která se loni rovněž u Sotheby’s prodala za 44,6 milionu dolarů (při dnešním kurzu přes 954 milionů korun), doplnila agentura AP.

Jde o jednu ze čtyř známých koster tohoto dinosaura, který se podobal známějšímu Tyrannosaurovi rex, ale byl menší. Zároveň je to jediná kostra mláděte tohoto druhu, ale přesto je vysoká přes dva a dlouhá téměř tři metry. Předpokládá se, že pochází z pozdní jury, tedy že je stará přibližně 150 milionů let.

Její nový majitel zůstal v anonymitě, nicméně prostřednictvím aukční síně vzkázal, že kostru hodlá zapůjčit některé instituci. Dá se tedy předpokládat, že si ji v budoucnu bude moci prohlédnout i veřejnost.

Výběr článků

Načítám