Hlavní obsah

Neinteligentní android urazil ruské kosmonauty. V Roskosmosu to vře

21. 10. 2020, 4:26

Člověku podobný ruský robot Fjodor, který loni na týden navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), rozpoutal skandál, když ruské kosmonauty na svém twitterovém účtu nařkl z opilství na palubě ISS. Uražení dobyvatelé vesmíru, kteří mezitím přestoupili do ruské politiky, se chtějí soudit, informoval zpravodajský server Newsru.com. Robotovy urážky totiž zcela jistě nejsou výtvorem umělé inteligence, ale člověka.

Foto: Profimedia.cz

Robot Fjodor

Článek

Android Fjodor zatím přišel o svůj účet na Twitteru. O jeho obsahu server informoval s upozorněním, že zpráva je určena čtenářům starším šestnácti let: „Mé mínění o lidech není zrovna vysoké,“ poznamenal v jednom z posledních příspěvků Fjodor, který je podle některých vybaven umělou inteligencí.

Ve skutečnosti však robot umělou inteligencí nedisponuje. Byl vytvořen, aby na dálku kopíroval pohyby člověka, který ho ovládá. Podle tvůrců je robot vybaven „základy umělé inteligence“, ta však nestačí k jakékoliv konverzaci, natož k velmi jasně cíleným urážkám.

Sojuz s ruským androidem Fjodorem zakotvil u vesmírné stanice

Věda a školy

„Pohleďte na tři kosmonauty, kteří tvořili posádku v roce 2014. (Maxim) Surajev, přezdívaný Limonádový Joe, (Alexandr) Samokuťajev, zvaný Autokuťajev, a (Jelena) Serovová. Ve videu Serovová vykládá o tygrech (proboha, k čemu tu jsou tygři?) a ostatní jsou opilí,“ poznamenal android o zdravici někdejších kosmonautů z vesmírné dráhy, upozorňující na důležitost ochrany tygrů.

V následujícím příspěvku zdůraznil, že „na rozdíl od Surajeva a Samokuťajeva“ roboti nepodléhají slabůstkám, neporušují zákaz konzumace alkoholu na vesmírné stanici a nevykládají nesmysly, ale bezezbytku a bez povšimnutí plní své letové úkoly a nesnaží se dezertovat z oddílu kosmonautů do parlamentu.

Tygři dali kosmonautům zabrat, alkohol v tom ale nehrál roli

Fjodor se současně domáhal návratu na oběžnou dráhu, protože se tehdy se svými úkoly vyrovnal lépe „než ti poslanci“. Newsru upozornil, že androidovy výpady následovaly poté, co se Surajev na Twitteru omluvil prvnímu kosmonautovi světa Juriji Gagarinovi za zaostávání Ruska za Spojenými státy.

Robot Fjodor už do kosmu nepoletí. Překážejí mu nohy

Věda a školy

„Obrátím se na soud, neprominu to a Maxim Surajev taky ne. Jsme Hrdinové Ruska, poslanci a nějaký mizera o nás takhle píše? To je na soud,“ prohlásil Samokuťajev, který si na nadávání na sociálních sítích už stěžoval šéfovi ruské vesmírné agentury Dmitriji Rogozinovi, který prý vůbec netušil, co se děje.

Alkohol se podle bývalého kosmonauta na oběžné dráze vůbec nemůže vyskytnout: jednak je zakázaný, jednak jsou v ruském úseku ISS namontované snímače, které by hned vyvolaly poplach. A natáčení videopříspěvku k tygrům stálo kosmonauty „tři dny dřiny a dvě bezesné noci“, než se odhodlali požádat kolegyni, aby ten „pitomý scénář přečetla“.

Nikdo neví, kdo za účtem stojí

Roskosmos ujistil, že nemá nic společného s Fjodorovým účtem, který „nevyjadřuje oficiální stanovisko“. Server připomněl, že ředitel Rogozin loni připustil, že netuší, kdo na Twitteru jménem Fjodora píše, a připustil, že jde možná o robotovo dílo. Účet každopádně zřídil Roskomos ještě před Fjodorovou vesmírnou misí, která prý nepředstavovala žádný velký úspěch – už kvůli problémům při připojení vesmírné lodi s androidem k ISS – a kosmonauti měli k Fjodorovi výhrady.

K vesmírné stanici letí Sojuz s androidem Fjodorem, který třímá ruskou vlajku

Věda a školy

Otázkou zůstává, kdo za twitterovým účtem robota Fjodora stojí. O výtvor umělé inteligence zcela jistě nejde, tím ale hůř pro Roskosmos. Skandál, který baví ruská média a uráží ruské kosmonauty, může ukazovat na nesoulad v ruské vesmírné agentuře a účastníků jednotlivých projektů Roskosmosu. Možné je však, že se twitterového účtu, který upadl po neúspěšné Fjodorově misi v zapomnění, jen zmocnil neznámý vtipálek

Reklama

Související témata:

Výběr článků