Článek
I pro Luboše Moravce je záhadou, kudy Fifinka utekla. „Plot byl v pořádku, dvířka zamčená, jediná úvaha vede směrem, že plot přeskočila. Proto bude preventivně vystavěn u kapybar nový plot vysoký 1,5 metru místo současného metrového,“ slíbil Luboš Moravec.

Po Fifince pátral dron s termovizí
Pokud Fifinka plot přeskočila, musela ale zdolat i další oplocení. Zpočátku se proto uvažovalo o variantě, že kapybaru někdo unesl. I díky pomoci řady dobrovolníků se po zvířeti pátralo, a to včetně okolí nedaleké vodní nádrže Rozkoš. O víkendu byl povolán i dron a termovize. A tato cesta se ukázala jako správná.
„Naše ztracená kapybara Fifinka se včera večer konečně ukázala! Byli jsme opravdu blízko, ale jakmile nás zahlédla, skočila zpět do vody a zmizela. Dnes ráno (pozn: v neděli) jsme ji znovu viděli ve vodě – živou a zdravou. Ale nechce vylézt. Nechceme ji zbytečně vystavovat stresu ani ji vyplašit, proto každý krok velmi pečlivě promýšlíme,“ hlásili na sociálních sítích ošetřovatelé z Family Parku.
Nastražili banány a meloun
„Díky dronu s termovizí jsme věděli, kde se pohybuje, a postupně ji i stopovali. Byl nastražen i sklopec, ale zejména jsme po celé trase jejího pohybu nastražili dobroty, které Fifča miluje. Třeba banány, meloun a podobně. Vše bylo směřované tak, aby šla po stopách dobrot a přivedlo ji to zpět. A to se skutečně stalo,“ pokračoval Luboš Moravec.
Fifinka se už v neděli objevila v parku, kde ji jeden ze zaměstnanců lapil do sítě. Je v naprostém pořádku, na útěku tedy určitě nestrádala.
Kapybary
- největší žijící hlodavec, žije v tropických a teplých krajích Jižní Ameriky východně od pohoří And, od Panamy až po Argentinu
- žije u vody, a to i proto, že se na souši jejich velké tělo rychle přehřívá
- dospělá zvířata dosahují váhy až 80 kilogramů a délky těla 1,3 metru

Kapybara Fifinka
- kapybary mají hnědou až rezavou srst. Nozdry mají vysoko na hlavě, což jim umožňuje dýchání, aniž by vysunovaly oči a ušní boltce nad vodní hladinu. Pod vodou vydrží 8 až 10 minut
- živí se výhradně rostlinnou stravou
„V současné době je ale v karanténě, proto ji lidé zatím nemohou vidět. Čeká také, až budou postaveny nové 1,5 metru vysoké ploty,“ dodal majitel zooparku a poděkoval všem, kdo se na pátrání podílel. Včetně zaměstnanců, řady dobrovolníků i policie. A jak Novinkám řekl, byla by pro něj ztráta Fifinky obzvlášť citlivá.
„Přivezl jsem si ji z Belgie v loňském roce jako miminko a odchoval ji. Měla tehdy čtyři pět kilo a já ji dokrmoval na lahvičku. O to víc mě zasáhlo, kdyby najednou nebyla. Dnes už váží tak pětadvacet třicet kilo. A její parťák Vilda, ten už má padesát,“ prozradil Moravec.
Chov kapybar podle něho není zas tak složitý. „Je to vlastně takové morče. Ale přes zimu potřebují vytápění,“ dodal Luboš Moravec.

Když dron Fifinku objevil, nastražili na ni ošetřovatelé sklopec.
Family park Česká Skalice byl otevřen pro veřejnost v létě roku 2023. Aktuálně v zooparku chovají více než 50 druhů zvířat a některé se daří i odchovat. Například už týden se tu samička servala stará o své dvě čerstvě narozená koťátka.