Hlavní obsah

Muž přestrojený za vozíčkářku hodil dort na obraz Mony Lisy

30. 5. 2022, 10:50

V pařížském muzeu Louvre v neděli muž přestrojený za ženu na invalidním vozíku hodil dort na obraz Mony Lisy. Slavné dílo od Leonarda da Vinciho chrání silné neprůstřelné sklo, a tak nebyl poškozen. Útočník tvrdil, že bojuje za ochranu životního prostředí. O kuriózním incidentu v pondělí informovala stanice BFM TV.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: V přestrojení za ženu vyskočil z invalidního vozíku a hodil dort na obraz Mony LisyVideo: Reuters

 
Článek

„Zní mi to neskutečně, ale muž převlečený za starou dámu vyskočil z invalidního vozíku a pokusil se rozbít ochranné sklo Mony Lisy. Poté potřel sklo dortem a házel kolem sebe růže, než ho zkrotila ochranka,“ napsal na Twitteru uživatel, který byl svědkem události.

Ochranka v muzeu mladého muže oblečeného v bílém, s parukou a šátkem okolo krku po činu vyvedla ze sálu a očistila sklo potřísněné šlehačkou.

Když muže vyváděli, křičel: „Myslete na Zemi. Lidé ničí tuhle planetu.“

Český aukční rekord: Kubištův obraz se prodal za více než 123 milionů

Kultura

Obraz ze 16. století, před kterým se vždy tísní davy turistů, byl vystaven pokusům o poškození i v minulosti. V roce 2009 na obraz jeden návštěvník hodil hrneček.

V roce 1974, když byl obraz vystaven v Tokiu, žena postříkala červenou barvou svůj invalidní vozík. Protestovala tak proti absenci bezbariérového přístupu, což jí znemožnilo si obraz prohlédnout.

V 50. letech obraz poškodil útočník, který ho polil kyselinou sírovou. V roce 1911 byl dokonce obraz ukraden, našel se o tři roky později.

Reklama

Související témata:

Výběr článků