Článek
V ostravské zoologické zahradě skončila rekonstrukce zadní části pavilonu Tanganika za 25,5 milionu korun. Nejstarší části pavilonu ze začátku 60. let minulého století kdysi obývali sloni a nosorožci.
„V nově upravených prostorech návštěvníci uvidí zcela nový druh. Místo nosorožců a slonů se zde zabydlují mnohem menší zvířata, která ale žijí v početných koloniích. Jsou to mangusty žíhané,“ sdělila mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.

V ostravské zoo se zabydlují mangusty žíhané.

Zrekonstruovaná část pavilonu Tanganika.
Dodala, že tyto šelmy z čeledi promykovitých žijí v rodinných skupinách, které mohou mít až čtyřicet členů. „Jsou aktivní přes den, v noci odpočívají ve vlastních vyhrabaných zemních norách, kde rodí i mláďata,“ popisovala mluvčí.
Nory pro mangusty
Proměněná zadní část pavilonu Tanganika je nyní pro ně skvěle připravená. Kromě volného prostoru jsou zde i nory, do kterých mohou lidé nahlédnout skleněnými průhledy. Aktuálně je obývá skupina pěti samců. Až se v novém prostředí zabydlí, tak jim pracovníci zoo přivezou i samice.

Lidé mohou nahlédnout do nor přes průhledy a pozorovat mangusty žíhané.
Naproti expozici mangust zůstala kostra hrocha, vedle ní bude ještě dobudováno nové akvárium o objemu sedmi tisíc litrů. „Prezentovat bude ichtyofaunu (ryby) písčitých zón jezera Tanganika,“ upřesnila Nováková.

Do pavilonu Tanganika se po nové rampě dostanou i rodiče s kočárkem a lidé na vozíku.
Znovu návštěvníci zažijí v Tanganice i část s převráceným světelným režimem, která musela být kvůli stavebním úpravám uzavřena. Lidé se tak mohou opět těšit na damany stromové, komby Garnettovy, pasumce elektrické a další noční tvory. Vrátil se také osinák africký, hlodavec příbuzný dikobrazům.