Hlavní obsah

Malý fiat, který v USA použil papež František, se prodal za dva milióny

30. 1. 2016, 8:57

Automobil Fiat 500L, který papež František použil loni v září během návštěvy Filadelfie, se v pátek večer vydražil za 82 000 dolarů (2,05 miliónu Kč). Oznámili to organizátoři, kteří dražbou otvírali místní výstavu automobilů. Dražba se konala právě ve Filadelfii a výtěžek z ní poslouží místní arcidiecézi na dobročinné účely.

Foto: Kevin Lamarque, Reuters

Papež František ve Fiatu 500 při návštěvě Filadelfie v září 2015

Článek

Do dražby, která trvala pouhých 11 minut, se přihlásilo 19 zájemců z celé země. Vítěznou nabídku předložili Michael a Kate Chapmanovi, kteří v oblasti vlastní síť sedmi prodejen automobilů. Před jednou z nich vystaví i "papežův fiat".

Nový Fiat 500L se běžně prodává od 19 000 dolarů (474 000 Kč). Cena, za kterou byl vydražen "papežův" fiat, je tedy zhruba čtyřnásobná.

Devětasedmdesátiletý nejvyšší představitel katolické církve si vybral skromný vůz, aby dal najevo své znepokojení ohledně stavu životního prostředí i přání odložit lesk bohatství, který byl dlouho spojován s papežským stolcem.

Vydražený fiat byl jedním ze šesti, které byly použity během papežovy loňské návštěvy Washingtonu, New Yorku a Filadelfie. Papež během návštěvy USA také použil bílý Jeep Wrangler, ze kterého žehnal davům na ulicích.

Reklama

Související témata:

Výběr článků