Článek
Kavárna Yen.CNX ve městě Čiang Mai na severu Thajska má skutečně velmi nezvyklý design. Jedna její stěna je totiž prosklená, zákazníci tak mají dokonalý výhled na vesničany, kteří na druhé straně třídí tabákové listy. A zatímco kavárna je plně klimatizovaná a nabízí dobrou kávu a řadu různých pokrmů, na druhé straně skla panuje dusno a horko.
Negativní pozornost k tomuto podniku přitáhla sama jeho majitelka Suwadee Phanphanichová, bývalá kandidátka na poslankyni a jednatelka místní nemocnice, když na sociální sítě umístila selfie fotku, na níž si ověšená šperky pochutnává na dezertu a studeném nápoji, zatímco za ní otročí její zaměstnanci.
Poté, co se zvedla silná kritika ze strany veřejnosti, však koncept svého podniku obhajovala. Třídění listů má totiž podle jejích slov silnou a dlouhou tradici v její rodině, a to až do generace jejího dědečka. Když tedy zdědila rodinný majetek, najala designéry, aby kavárnu navrhli tak, aby „vyprávěla příběh minulosti“ rodinného podniku.
Tvrdí, že její podnik nebyl otevřen pro zábavu, ale má být „místem pro poučení a sdílení příběhů o historicky cenné profesi, a to vždy s respektem k důstojnosti všech pracovníků“.
Právě důstojnost lidí za sklem přitom byla předmětem mnoha výtek ze strany veřejnosti a mnozí lidé podnik označovali jako lidskou zoo.
Na druhou stranu se našlo i dost těch, kteří navzdory kontroverzní myšlence kavárny uvedli, že do ní budou chodit i nadále, uvedla agentura AP.
„Myslím, že nedorozumění vzniklo kvůli úhlu, pod kterým byla fotografie pořízena. Když jsem to viděla naživo, je jasné, že atmosféra je úplně jiná, než se lidé domnívali. Pro mě je to jen další prodejní artikl kavárny. Nijak se to neliší od prezentace toho, jak se připravuje káva,“ uvedla jedna spokojená zákaznice.