Článek
Čiperný farmář si podle tiskové zprávy karabiníků zřídil 145 metrů dlouhou přípojku z polyetylenových trubek vedoucí na jeho pozemek, zatímco druhým koncem se naboural do historického akvaduktu Carolino, jímž voda proudí na zámek.
Akvadukt, 38 kilometrů dlouhé velkolepé dílo známé také jako Vanvitelli, je rovněž na listině památek UNESCO.
Un imprenditore agricolo di 58 anni è agli arresti domiciliari per aver danneggiato una vasca borbonica dello storico...
Posted by la Repubblica on Thursday, July 10, 2025
Vše vyplulo na povrch poté, co si správci areálu začali stěžovat na zjevný a neobvyklý nedostatek vody ve fontánách a zahradách rozlehlého zámku, kdy začaly žloutnout trávníky a uvadaly květiny na záhonech.
Protizákonná aktivita farmáře podle nich zapříčinila velký deficit vody v celé pánvi a poškodila ji tím.
„Kvůli tomu se nemohl aktivovat zavlažovací systém v horní části královského parku, kde květiny a památné stromy potřebují alespoň minimální přísun vody, aby přežily,“ uvedla podle listu Corriere della Sera ředitelka zámku Tiziana Maffeiová.
„Děkuji provinčnímu velitelství karabiníků v Casertě a lesní správě, které vyslyšely naše volání. Byly to velmi obtížné měsíce,“ dodala.
Ruba l'acqua della Reggia di Caserta: arrestato imprenditore agricolo (10.0725): Continua su: https://t.co/oxAsjlXS4a (10.07
— Pupia (@PupiaTv) July 10, 2025
25)#pupia https://t.co/AXXXugX3lX pic.twitter.com/aFqppcEZVV
Vyschlé žluté trávníky se podle ní zazelenají zřejmě až s příchodem podzimních dešťů. Nelegální přípojku, kterou proudila voda do šesti míst farmářova pozemku a také do cisterny s obsahem tisíc litrů, karabiníci vyřadili z provozu. Jejího zřizovatele obvinili z poškozování kulturních statků zapsaných na listině UNESCO, krádeže a neoprávněného vstupu na cizí pozemek.
Barokní zámek Caserta s 1200 místnostmi, 1742 okny a 123 hektary zahrad nechal postavit v 18. století král Karel III. Španělský jako rezidenci Bourbonů, kteří tehdy jihoitalskému regionu vládli. Jde o jeden z nejrozlehlejších zámeckých areálů v Evropě.