Hlavní obsah

Více než 70 procent e-shopů loni porušilo zákon

26. 2. 2021, 12:16 – Praha

Více než 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Nejčastěji se jednalo o nekalé obchodní praktiky. Česká obchodní inspekce pravomocně uložila 637 pokut v hodnotě více než 5,3 milionu korun. Informoval o tom v pátek mluvčí ČOI Jiří Fröhlich. V roce 2019 porušilo zákon 83 procent internetových obchodů, pokuty dosáhly výše 7,2 milionu korun.

Foto: Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Výsledky kontrol za rok 2020 opět potvrdily, že oblast internetového prodeje patří k těm formám obchodování, při kterých ve velké míře dochází k porušování spotřebitelské legislativy,” uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Inspekce provedla 1144 kontrol, porušení zákonů zjistila u 809 z nich.

Kontrol bylo loni více než v roce 2019, kdy jich inspektoři provedli zhruba 800. ČOI tak reagovala na zvýšený zájem o nákupy přes internet v loňském roce, který ovlivnila pandemie koronaviru. Velká část kamenných prodejen byla zavřená, někteří prodejci na to reagovali přenesením své obchodní činnosti do nových internetových obchodů.

„Se zájmem o nákup přes internet narostlo také množství spotřebitelských podnětů, které se týkaly především reklamací, odstoupení od smlouvy a dále kvality výrobků, resp. dodání výrobků v jiné než očekávané kvalitě,” uvedl mluvčí.

Zaplatit mají přes tři miliony. Za spam v datových schránkách padly pokuty

Prodejci loni nejčastěji neuvedli údaje důležité pro odstoupení od smlouvy nebo neinformovali o podmínkách reklamace. V mnoha případech také chyběly informace o mimosoudním řešení spotřebitelských sporů nebo o vlastnostech prodávaného zboží.

Velmi často zákon porušují tytéž internetové obchody, které ČOI již v minulosti kontrolovala a u nichž zjistila, že povinnosti nedodržují. „ČOI v rámci cílení kontrol využívá vlastní monitoring e-shopů, v rámci kterého jsou ke kontrole vybíráni prodávající, jejichž webové stránky vykazují znaky možného porušování právních předpisů,” podotkl Fröhlich s tím, že inspekce reaguje i na četné podněty spotřebitelů.

Zavřené provozovny sázejí na e-shopy a inovace

Nejvyšší pokuta, kterou loni inspektoři po kontrolách e-shopů udělili, byla 200 000 korun.

ČOI přidala v roce 2020 na seznam rizikových webů každý den jednu novou internetovou stránku, před kterou spotřebitele varuje především z důvodu nedodržování některých zákonných povinností a obtížné vymahatelnosti spotřebitelských práv.

Reklama

Související články

Microsoft zavře své kamenné prodejny. Natrvalo

29. 6. 2020, 11:17

Společnost Microsoft se rozhodla pro „strategickou změnu“, v jejímž rámci uzavře drtivou většinu svých kamenných prodejen ve světě. Podle vyjádření amerického...

Výběr článků