Hlavní obsah

Předpisy porušuje většina e-shopů, ukázaly kontroly ČOI

1. 7. 2020, 14:01 – Praha

Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila v prvním čtvrtletí letošního roku porušení předpisů u 142 ze 164 kontrolovaných internetových obchodů. Prodejci například neuvádějí kompletní informace o případném mimosoudním řešení sporů nebo uplatnění reklamací. Celkem ČOI uložila 162 pokut za více než 1,6 milionu korun.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Výsledky kontrolní akce potvrdily, že v oblasti internetového prodeje dochází neustále k vysokému počtu porušování práv spotřebitele,” uvedl ředitel ČOI Mojmír Bezecný. Bilance kontrol je zhruba podobná jako ve stejném období loni.

Inspekce letos zjistila celkem 278 případů porušení zákona o ochraně spotřebitele. „Nedostatky dále přetrvávají zejména u poskytování kompletních informací o výrobcích a službách. Prodávající se často uchylují i k nekalým obchodním praktikám,” dodal Bezecný.

ČOI: Cena v letáku často neodpovídá ceně u pokladny

Ekonomika

Inspekce ale upozorňuje, že ačkoli byl nějaký problém zjištěn u téměř 87 procent kontrol, není to skutečný odraz stavu online obchodování v Česku. Kontroly totiž i nadále provádí po předchozím monitoringu a vybírá prodejce s možným problémovým sortimentem.

„Jedná se např. o prodej hraček, prodej výrobků, u kterých je podezření z porušení některých práv duševního vlastnictví, prodej textilních výrobků s podezřením na cizojazyčný popis údajů o materiálovém složení,” uvedla ČOI.

Reklama

Související články

ČOI řeší první případy geoblockingu

2. 1. 2020, 18:28

Česká obchodní inspekce (ČOI) řeší první tři případy tzv. geoblockingu. Jde o situaci, kdy má česká firma e-shop nejen v české verzi, ale i v zahraniční, ale...

Výběr článků