Hlavní obsah

Umělá inteligence může nahradit 300 milionů zaměstnanců, předpovídá Goldman Sachs

29. 3. 2023, 9:29 – New York

Pracovní trh se značně promění, tvrdí již delší dobu analytici s ohledem na pokrok umělé inteligence. Podle zprávy americké investiční banky Goldman Sachs by umělá inteligence mohla nahradit až 300 milionů pracovních míst po celém světě. Umělá inteligence by mohla vést k tvorbě nových pracovních míst a zvýšení produktivity v různých odvětvích.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Loga OpenAI a ChatGPT

Článek

Umělá inteligence se dostala do středu pozornosti s rozvojem ChatGPT. Tento chatovací systém dokáže generovat různé texty včetně článků, esejí, vtipů a poezie na základě jednoduchých dotazů. ChatGPT se učí odpovídat na podněty uživatelů a podobně jako lidé se učí na základě velkého množství dat.

Řada lidí má obavy, že umělá inteligence může nahradit jejich pracovní pozice. Generální ředitel německé mediální skupiny Axel Springer Mathias Döpfner již dříve uvedl, že systémy jako ChatGPT by mohly nahradit například novináře.

Šéf OpenAI se obává vlivu umělé inteligence na práci, volby i dezinformace

„ChatGPT například umožňuje lidem s průměrným písemným projevem vytvářet eseje a články. Novináři tak budou čelit větší konkurenci,“ uvedl pro BBC ekonom Carl Benedikt Frey působící na Oxfordské univerzitě.

Umělci i programátoři

Také někteří umělci a programátoři vyjadřují obavy o své pracovní vyhlídky v souvislosti s umělou inteligencí. Nicméně umělá inteligence může také vytvářet nové příležitosti a pracovní pozice v oblastech, kde je potřeba zvýšit produktivitu a efektivitu.

Zpráva Goldman Sachs zdůrazňuje, že využití umělé inteligence se v různých oblastech liší a v administrativě lze zautomatizovat více pracovních úkolů než v jiných odvětvích, například ve stavebnictví.

Bard je odpovědí Googlu na ChatGPT. Češi mají ale zatím smůlu

Reklama

Související články

Výběr článků