Hlavní obsah

Tisíce kryptoměn čeká pád, předpovídají lidé z odvětví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

New York

Tisíce kryptoměn pravděpodobně čeká pád a v nadcházejících letech se také sníží počet blockchainových platforem, myslí si někteří lidé z odvětví. S odvoláním na jejich vyjádření to napsal zpravodajský server CNBC. V současnosti existuje více než 19 000 kryptoměn a desítky blockchainových platforem, tedy podpůrných technologií, na kterých digitální měny stojí.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Nedávný pád kontroverzní digitální měny terraUSD a s ní spárované kryptoměny luna vyvolal na trhu šok a otázku, zda podobný osud nečeká i další kryptoměny.

„Jsme ve fázi, kdy v podstatě existuje příliš mnoho blockchainových platforem, příliš mnoho kryptoměn. To uživatele mate a vystavuje určitým rizikům, řekl minulý týden na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu Bertrand Perez, který vede nadaci Web3 Foundation.

Zákonodárci státu New York schválili návrh zákona o omezení těžby kryptoměn

Internet a PC

„Je to podobné jako v počátcích internetu, kdy existovala spousta internetových společností. Nemálo z nich byly podvody a nepřinášely žádnou hodnotu. To se všechno vyčistilo,” připomněl Perez takzvanou dotcomovou bublinu z roku 2001, kdy malí i profesionální investoři nakupovali akcie téměř všeho, co bylo alespoň okrajově spojeno s používáním internetu.

Do budoucna pravděpodobně přetrvají desítky kryptoměn, myslí si šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse. Firma se zabývá přeshraničními blockchainovými platbami. „Je otázkou, jestli dnes potřebujeme 19 000 nových měn. Těch zákonných s nuceným oběhem je možná 180,” dodal.

Většina kryptoměn je odpad.
Investiční ředitel společnosti Guggenheim Scott Minerd

„Když se zamyslíte nad blockchainy, (...) za deset let nebudou pravděpodobně stovky z nich existovat. Myslím, že bude několik jasných vítězů pro různé druhy aplikací,” řekl šéf kryptoměnové burzy FTX U.S. Brett Harrison. „Uvidíme, jak to trh časem vyřeší,” dodal.

Investiční ředitel společnosti Guggenheim Scott Minerd minulý týden konstatoval, že „většina kryptoměn je odpad”. Bitcoin a ethereum, což jsou dvě největší a nejznámější kryptoměny, ale podle něj do budoucna přežijí.

Trh s kryptoměnami už delší dobu čelí tlaku na pokles cen. Bitcoin se z maxima 1,4 milionu korun z loňského listopadu propadl o více než 55 procent a z rekordů klesla i řada dalších kryptoměn.

Radost byla předčasná, bitcoin opět propadl

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související témata:

Související články

Svět kryptoměn se hroutí

Bitcoin, ethereum, tether, XRP a tisíce dalších. V současnosti prakticky neexistuje kryptoměna, která by v posledních dnech nezaznamenala výrazný propad kurzu....

Jak moc visí generace Z na kryptoměnách a NFT

Možnost rychlého zisku mladé lidi vždy lákala k investicím do rizikových aktiv. Pro generaci Z jsou to výrazné cenové výkyvy –⁠ a decentralizovaná povaha –⁠...

Výběr článků

Načítám