Hlavní obsah

Lagardeová: Kryptoměny nestojí za nic, měly by být regulovány

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Amsterodam

Kryptoměny jsou založené na ničem a měly by být regulovány, aby se lidé vyhnuli spekulacím se svými životními úsporami. V nizozemské televizi to na konci minulého týdne řekla prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová. Obává se, že lidé, kteří nerozumějí riziku, mohou přijít o všechno a být velmi zklamaní. Proto se domnívá, že by měly být kryptoměny regulovány.

Foto: Jean-François Badias, ČTK/AP

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová

Článek

Komentář Lagardeové přichází v období, které je pro kryptoměny dost neklidné – digitální měny bitcoin a ether klesly z loňského rekordu už o 50 procent. Současně tato třída aktiv čelí přísnější kontrole regulačních orgánů, protože úřady se obávají nebezpečí, které mohou kryptoměny představovat pro širší finanční systém.

Lagardeová uvedla, že je skeptická k hodnotě kryptoměn. Srovnala je s digitálním eurem, což je projekt ECB, který by se mohl uskutečnit v příštích čtyřech letech.

Evropská centrální banka učinila první krok ke spuštění digitálního eura

Internet a PC

"Mé velmi skromné hodnocení je, že (kryptoměny) nemají žádnou hodnotu, nejsou na ničem založené, neexistuje žádné podkladové aktivum, které by fungovalo jako záchranná kotva," prohlásila šéfka centrální banky. To by v případě digitálního eura být nemělo, protože za ním bude stát ECB. Digitální euro by se tak mělo stát bezpečnějším uchovatelem hodnoty.

Obavy z kryptoměn už dříve dali najevo i jiní představitelé ECB, upozornila agentura Bloomberg. Jedním z nich je člen Výkonné rady Fabio Panetta, který v dubnu prohlásil, že kryptoaktiva vytvářejí nový Divoký západ a srovnal je s krizí rizikových hypoték z roku 2008.

Lagardeová dodala, že sama žádná kryptoaktiva nedrží, neboť chce dodržovat to, co hlásá. Sleduje je ale velmi pečlivě, protože jeden z jejích synů do nich investoval, přestože mu to neradila. "Je to svobodný člověk," řekla.

Svět kryptoměn se hroutí

Internet a PC

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, stát se tak má kolem roku 2140.

Reklama

Související články

Jak moc visí generace Z na kryptoměnách a NFT

Možnost rychlého zisku mladé lidi vždy lákala k investicím do rizikových aktiv. Pro generaci Z jsou to výrazné cenové výkyvy –⁠ a decentralizovaná povaha –⁠...

Výběr článků

Načítám