Hlavní obsah

Rusům se zkomplikuje přístup k nezávislým médiím. Yandex prodá agregátor zpráv

24. 8. 2022, 13:06 – Moskva

Ruská internetová společnost Yandex prodá svůj zpravodajský agregátor a domovské stránky Yandex.ru domácímu rivalovi VK. Firma uvedla, že fakticky předá kontrolu nad distribucí on-line obsahu společnosti, nad kterou má kontrolu stát, a sama převezme stoprocentní podíl v donáškové službě Delivery Club. Podle agentury Reuters se tak Rusům může ještě více zkomplikovat přístup k nezávislým médiím. VK vlastní největší ruskou sociální síť Vkontaktě.

Foto: Jason Neely, Reuters

Logo ruské internetové společnosti Yandex

Článek

Ruská vláda už zablokovala přístup k některým zahraničním sociálním sítím, jako je Facebook a Instagram, které patří americké společnosti Meta Platforms. Rusko podle kritiků léta potlačuje nezávislá média. Tlak na ně zesílil, když Moskva poslala na Ukrajinu svá vojska a vydala zákon, který zakazuje šíření podle ní falešných informací o ozbrojených složkách, čímž znemožnila mnoha médiím svobodně vysílat.

„Představenstvo a vedení společnosti Yandex dospěly k závěru, že zájmům akcionářů společnosti… nejlépe poslouží úsilí o strategický odchod z mediálního podnikání a přesun na jiné technologie a služby,“ uvedl Yandex.

ICQ, VKontakte či Yandex Browser. Smartphony a počítače v Rusku musí mít ruský software

S akciemi Yandexu se obchoduje na americkém trhu Nasdaq, ale kvůli západním sankcím uvaleným na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu je obchodování s nimi od února pozastaveno. Firmě se často přezdívá ruský Google. V posledních letech se Yandex ohledně zpráv, které mohl zveřejňovat, pod hrozbou pokut podřizoval požadavkům Moskvy. To vyvolávalo kritiku ohledně svobody médií v Rusku.

Dřívější šéf Yandex News Lev Geršenzon popsal 1. března Yandex jako klíčový pro zatajování informací o konfliktu na Ukrajině. Yandex ale popřel, že by se na cenzuře podílel.

„Kupujeme si svobodu,“ řekl agentuře Reuters zdroj blízký Yandexu. „Tohle podnikání pro nás bylo koule na noze,“ pokračoval a dodal, že smlouva firmě umožní odpolitizovat její činnost.

Yandex dominuje ruskému trhu v oblasti vyhledávání na internetu. Podle svého vlastního analytického nástroje Yandex Radar má tržní podíl kolem 62 procent. Googlu připadá asi 36 procent a serveru Mail.ru, který patří společnosti VK, pak méně než jedno procento.

Jak mohou státy zablokovat části internetu?

Oblíbené služby jako Twitter nebo Facebook, ale i soukromé e-mailové schránky, nebo dokonce celý obsah internetu může stát prakticky kdykoli zablokovat.

„Internet je obrovská síť spojující počítače po celém světě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl zablokovat vybrané internetové stránky nebo služby, musel by k tomu donutit největší centrální poskytovatele internetu,“ řekl Novinkám počítačový expert Václav Vaněček.

Poskytovatelé internetu v zemích jako Čína nebo Írán dostanou od státu nařízeno, na které stránky mají znemožnit lidem přístup. Ti musí do svých routerů – zařízení, která se starají o propojení jednotlivých částí internetu – zadat příkazy, jež lidem tento přístup znemožní.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků