Hlavní obsah

„Raději přijdeme o 170 milionů uživatelů.“ Vypnutí TikToku v USA není nereálné

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Američané tlačí na čínskou společnost ByteDance, aby prodala sociální síť TikTok. V opačném případě bude v USA zakázána. Právě s druhou zmiňovanou variantou počítají podle všeho i zástupci čínské společnosti v případě, že selžou všechny právní možnosti. Upozornila na to agentura Reuters.

Foto: Florence Lo, Reuters

Ilustrační foto.

Článek

Představitelé TikToku zatím jen oficiálně tvrdí, že budou zájmy uživatelů bránit u soudu. „Zprávy zahraničních médií, které pojednávají o prodeji TikToku přímo firmou ByteDance, se nezakládají na pravdě,“ stojí v prohlášení čínské společnosti.

Zástupci firmy přitom zdůraznili, že „žádné plány na prodej TikToku neexistují“, vedení ByteDance tak o této možnosti podle oficiálního prohlášení vůbec neuvažuje.

Agentuře Reuters se nyní podařilo zjistit od čtyř na sobě nezávislých zdrojů, které jsou navázány přímo na společnost ByteDance, že čínský podnik raději v USA nabídku TikToku oficiálně ukončí a přijde o 170 milionů uživatelů, než aby se nechal zviklat tlakem k odprodeji.

TikTok neprodáme, brání se čínská ByteDance tlaku USA

Internet a PC

Nejprve ale bude zkoušet využít všechny právní cesty, jak zákaz zvrátit. „Nemějte starosti, nikam neodcházíme,“ prohlásil po schválení zákona šéf TikToku Shou Zi Chew s tím, že jeho společnost „bude u soudů dále bojovat za práva uživatelů“. Zdůraznil přitom, že americká ústava je na straně TikToku.

Odchod z USA by se tak podle agentury Reuters realizoval pouze v případě, kdy by se soudy nepřiklonily na stranu ByteDance.

V Montaně zasáhl soud

Tlaky na zákaz TikToku začaly v USA sílit kvůli obavám o uživatelská data už v loňském roce. Během léta si například zákonodárci v Montaně odhlasovali celostátní zákaz čínské sociální sítě TikTok – nejen pro úředníky, ale pro všechny uživatele.

Montana se tak měla stát prvním americkým státem, který přistoupí k takto přísným represím kvůli obavám o bezpečnost dat uživatelů. Plány zákonodárců ale narazily u soudu.

V prosinci totiž okresní federální soud v Missoule předběžně rozhodl, že „zákaz by mohl porušit první dodatek americké ústavy o svobodě slova“.

Proces sice pokračuje, ale na základě rozhodnutí soudu zákaz používání aplikace v Montaně zatím platit nemůže, i když tak zákonodárci zamýšleli už od začátku tohoto roku.

Zákon podporuje naši společnou prioritu - ochranu obyvatel Montany před dohledem čínské komunistické strany
guvernér Greg Gianforte

Schválený zákon, který z rozhodnutí soudu zatím neplatí, byl přitom velmi přísný. Legislativa explicitně zakazuje stahování aplikace TikTok v Montaně a bude pokutovat jakékoliv obchody s aplikacemi nebo samotný TikTok, pokud by ji nabízely v tomto státě.

Výše pokuty byla stanovena na 10 000 dolarů (225 000 Kč) denně za každý případ, kdy by subjekt nabídl uživatelům přístup k této aplikaci, informovala agentura Reuters.

Je však nutné upozornit, že pokuta se nevztahuje na samotné uživatele TikToku. Pokud se jim podaří aplikaci nějakým způsobem získat, nikdo je pokutovat nebude. Restrikce jsou tedy namířeny výhradně na obchody s aplikacemi.

Guvernér Greg Gianforte už vloni burcoval, že tento zákon podporuje jejich „společnou prioritu - ochranu obyvatel Montany před dohledem čínské komunistické strany“.

Pomoc Ukrajině

Američtí zákonodárci vyjádřili obavy, že by TikTok mohl data amerických uživatelů poskytovat čínské vládě. Osud platformy se následně ve Washingtonu stal významným tématem. Zákonodárci poslední týdny čelili telefonátům od uživatelů vyjadřujících nesouhlas s navrhovaným opatřením.

Přesto byl v tomto týdnu přijat zákon, který v podstatě zákaz TikToku umožňuje. Ten však není namířen pouze proti známé aplikaci na přehrávání videí, nese název „Zákon o míru prostřednictvím síly ve 21. století“. Díky němu americký prezident získá možnost přijmout rozsáhlé sankce vůči Íránu a ruským činitelům, případně dovoluje vládě využít zmrazená ruská aktiva k podpoře Ukrajiny.

„Je nešťastné, že Sněmovna reprezentantů využívá legislativu o významné zahraniční pomoci jako zástěrku, aby protlačila zákon, který by pošlapal svobodu slova 170 milionů Američanů,“ burcoval šéf TikToku Shou Zi Chew ještě předtím, než zákon podepsal Biden.

Podpisem Bidena začala plynout devítiměsíční lhůta, během které musí ByteDance síť TikTok odprodat. Pokud by tak zástupci tohoto čínského gigantu neučinili, databáze aplikací provozované společnostmi Apple či Google by nemohly na území USA TikTok vůbec poskytovat.

Nový zákon umožňuje americké vládě zároveň zakazovat i jiné digitální služby se zahraničními majiteli.

Jak funguje TikTok

TikTok je nejpopulárnější především mezi mladistvými, kteří jej podle některých statistik používají již častěji než Facebook. Mezi uživateli této čínské sociální sítě nalezneme ale i starší ročníky.

Princip této online služby je velmi jednoduchý, staví na velmi krátkých videích, která se přehrávají postupně za sebou. Je to stejné, jako kdybyste si prohlíželi příspěvky na Facebooku a obrazovka se rolovala sama na další a další posty.

Místo textu ale na TikToku hrají prim videa, krátké nahrávky s délkou od tří do 60 sekund. A právě takto krátká délka je podle všeho receptem na úspěch, neboť v USA dokonce již čínská sociální síť překonala i Snapchat a Instagram.

Nejprve bylo možné nahrávat videa o délce pouze 15 sekund, později bylo umožněno publikovat až tříminutové klipy. Nyní může videoobsah dosahovat délky až deset minut.

Přestože prim hrají stále krátká videa, řada uživatelů je schopna trávit na TikToku i několik hodin denně.

TikTok Lite končí v EU s odměnami

Software
Související témata:

Související články

Brusel zahájil další řízení s TikTokem

Evropská komise (EK) v pondělí zahájila další řízení s čínskou sociální sítí pro sdílení krátkých videí TikTok, a to v souvislosti se spuštěním její nové...

Pomoc Ukrajině schválil už i americký Senát

Americký Senát v noci na středu schválil balík s pomocí pro Ukrajinu, Izrael či Tchaj-wan v hodnotě 95 miliard dolarů (2,24 bilionu korun). Zákon ještě musí...

Výběr článků

Načítám