Hlavní obsah

Zájem o smartphony vadne, Xiaomi hlásí prudký pokles zisku

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Šanghaj

Čistý zisk čínského výrobce chytrých telefonů Xiaomi se ve druhém čtvrtletí propadl o 87 procent na 1,96 miliardy jüanů (6,5 miliardy Kč). Firma rovněž zaznamenala nejslabší růst tržeb ve své historii, a to kvůli slabší domácí poptávce a konkurenci ze strany domácího rivala Huawei, napsala agentura Reuters.

Foto: archív výrobce

Smartphone Xiaomi Mi Play (ilustrační foto)

Článek

Tržby společnosti Huawei ve čtvrtletí klesly o 15 procent na 51,95 miliardy jüanů. Zaostaly tak za očekáváním analytiků, kteří je podle průzkumu firmy Refinitiv odhadovali na 53,52 miliardy jüanů.

Hodnota akcií Xiaomi, které vstoupily na burzu v loňském roce, se od začátku letošního roku propadla o více než čtvrtinu.

Podle údajů výzkumné společnosti Canalys celkové dodávky chytrých telefonů v Číně ve druhém čtvrtletí klesly o šest procent. Dodávky telefonů Xiaomi se propadly o 20 procent, zatímco dodávky rivala Huawei vzrostly o 31 procent.

Huawei v poslední době čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států. Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma dlouhodobě popírá. Řada čínských spotřebitelů se nyní snaží firmě Huawei vyjádřit podporu nákupem jejích produktů, píše agentura Reuters.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.

Reklama

Výběr článků

Načítám