Hlavní obsah

Google uzavřel kohout. Na Huawei Mate 30 nejdou aplikace stáhnout ani oklikou

4. 10. 2019, 8:05
Novinky, mif

Na konci září představila společnost Huawei dva špičkové telefony Mate 30 a Mate 30 Pro, které si však musely vystačit s osekanou verzí Androidu. Avšak nainstalovat na ně oficiální aplikace Googlu bylo možné oklikou. Americký internetový gigant však nyní zatrhl i tuto možnost, což představuje pro čínský podnik velký problém.

Představení chytrých telefonů ze série Huawei Mate 30Video: archív výrobce

 
Článek

Mapy Google, mailový klient Gmail, přehrávač YouTube či obchod s aplikacemi Google Play. To jsou hlavní taháky operačního systému Android, oba zmiňované telefony se však budou muset obejít zcela bez nich. V osekané verzi Androidu tyto programy nainstalované nebyly už od začátku.

Google je dokonce znemožnil používat i prostřednictvím webové verze, alespoň tedy co se týče Gmailu, vyhledávání, map a dalších internetových služeb. Servery jsou totiž schopné detekovat, z jakého konkrétního zařízení se uživatel připojuje, americký internetový gigant jednoduše zakázal přístup ze dvou nových smartphonů od Huawei.

Služba přestala fungovat

Uživatelé se k webovým verzím stejně mohli dostat, a to prostřednictvím internetové služby LZPlay. Do ní stačilo vyplnit své přihlašovací údaje, načež se zpřístupnil jinak zablokovaný obsah z Googlu. Podle serveru Android Authority však byla služba LZPlay v druhé polovině tohoto týdne vyřazena z provozu. Proč? To její tvůrci neprozradili.

Mate 30 a Mate 30 Pro šly v zahraničí do prodeje s osekaným Androidem kvůli americkým sankcím, jež byly na společnost Huawei uvaleny v květnu letošního roku. Kvůli tomu nemůže čínský podnik neomezeně obchodovat s americkými společnostmi, což se týká i Googlu – právě proto se všechny budoucí telefony od Huawei musí obejít bez plnohodnotného Androidu.

Foto: archív výrobce

Huawei Mate 30 Pro

Foto: archív výrobce

Huawei Mate 30 Pro

Mate 30 má 6,6palcový OLED displej s rozlišením 2340 x 1080 obrazových bodů. Verze Pro pak sází překvapivě na menší obrazovku, avšak s vyšším rozlišením – OLED panel má úhlopříčku 6,5 palce a rozlišení 2400 x 1176 bodů.

Srdcem novinek je špičkový procesor Kirin 990. Nový čipset staví na 7nm výrobním procesu, díky němuž by měl být dostatečně výkonný, ale zároveň také energeticky nenáročný. Procesor má tříúrovňovou strukturu, skládá se tedy ze dvou ultra velkých jader, dvou velkých a čtyř malých jader s dominantní frekvencí do 2,86 GHz.

Když telefony s osekaným Androidem představují bezpečnostní riziko

Čip navíc používá 16jádrový grafický procesor Mali-G76, který by měl mít dostatek výkonu prakticky na jakoukoli moderní hru. Základní třicítka má k dispozici 6 GB operační paměti, verze Pro pak 8 GB. Obě provedení počítají se 128GB pamětí a podporou karet NM.

Na zadní straně modelu Mate 30 se nachází trojitá kamera SuperSensing. Ta se skládá z 40Mpx SuperSensing hlavního fotoaparátu, 16Mpx ultraširokoúhlého snímače a teleobjektivu s 8Mpx. Mate 30 Pro se chlubí hned čtyřmi objektivy na zadní straně – quad-camera systém je složený z 40Mpx Cine Camera snímače, 40Mpx SuperSensing fotoaparátu, 8Mpx teleobjektivu a kamery s hloubkovým 3D snímáním.

Foto: archív výrobce

Huawei Mate 30 Pro

Foto: archív výrobce

Huawei Mate 30

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků