Hlavní obsah

Mexiko koketuje s bitcoinem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Mexico City

Mexiko si pohrává s myšlenkou, že kromě pesa by byl v zemi uzákoněno jako oficiální platidlo také bitcoin. Fungovalo by to patrně velmi podobně jako ve středoamerickém Salvadoru, který se stal v loňském roce první zemí na světě, která přijala bitcoin jako oficiální platidlo.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Logo bitcoinu

Článek

O začlenění bitcoinu do mexického finančního systému bojuje již delší dobu tamní senátorka Indira Kempisová. Jak se nyní ukazuje, podobné plány mají v zemi i další – prezident Mexika Andrés Manuel López Obrador pozval do země bývalého ředitele prodeje společnosti Blockstream Samsona Mowa, aby s ním projednal možnost zavedení bitcoinu jako zákonného platidla.

„Přestože plány na zavedení bitcoinu v Mexiku jsou zatím v plenkách, potenciální přijetí kryptoaktiva jako zákonného platidla v zemi by znamenalo změnu hry. Salvador i Honduras jsou ve větším měřítku relativně malé země, ale Mexiko je velký stát s téměř 130 miliony obyvatel. Pokud by země učinila bitcoin zákonným platidlem, potenciál pro explozi jeho používání by byl mimořádný,“ prohlásil Simon Peters, analytik trhů s kryptoměnami ve společnosti eToro.

Salvador i Prospéra

Středoamerický Salvador přijal bitcoin jako oficiální platidlo vedle amerického dolaru loni v září – jako první stát na světě. Vláda lidi láká na placení kryptoměnou například tím, že při založení oficiální virtuální peněženky Chivo všem uživatelům rozdává při prvním aktivování bitcoin ve výši zhruba 30 dolarů (670 Kč).

Salvadorci si zvykají na placení bitcoinem. Problémy přetrvávají

Internet a PC

Minulý týden se rozhodla přijmout jako oficiální platidlo také Prospéra, tedy autonomně spravovaná honduraská oblast. „Flexibilní regulační rámec nám umožňuje kryptoinovaci a používání bitcoinů obyvateli, podniky a úřady,“ stojí v prohlášení Próspery.

Nejznámější kryptoměnu na světě je tedy nově možné používat v této oblasti k nákupům a platbám za služby.

Honduraská centrální banka nicméně varovala, že za transakce s kryptoměnami se nemůže zaručit. „Jakákoli transakce provedená s tímto typem virtuálního aktiva spadá do odpovědnosti a rizika osoby, která ji provádí,“ stojí v prohlášení banky, které citovala agentura Reuters.

Honduraská osada přijala bitcoin jako legální platidlo

Internet a PC

Co je bitcoin

Nejznámější kryptoměna v otevřené, zcela decentralizované internetové platební síti. Získává se tzv. počítačovou těžbou. Lze jí platit jen jednou, použít lze i zlomek bitcoinu. Celkové množství je omezené zdrojovým kódem sítě. Většina bitcoinů bude zřejmě vytěžena do konce dekády, ale jinak těžba může trvat ještě století. Na světě jsou tisíce podobných digitálních měn.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám