Hlavní obsah

Manžel neměl sebevražedné myšlenky, řekla vdova po Johnu McAfeem

26. 6. 2021, 17:31 – Madrid

Vdova po zakladateli americké antivirové společnosti Johnu McAfeem, který byl tento týden nalezen mrtvý v cele španělské věznice, řekla, že její manžel neměl sebevražedné myšlenky. Naposledy s ním mluvila jen několik hodin před smrtí, napsala agentura AP. McAffe čekal ve vazbě na vydání do USA.

Foto: Reuters

John McAfee

Článek

"Poslední slova, co mi řekl, byla: 'Miluju tě a večer ti zavolám'," řekla 38letá Janice McAfeeová novinářům před věznicí Brians 2 severozápadně od Barcelony, kam si přišla vyzvednout manželovy osobní věci. "To nejsou slova někoho, kdo pomýšlí na sebevraždu," dodala v prvním veřejném prohlášení po středeční smrti svého manžela.

Španělské úřady provádějí pitvu, ale už uvedly, že všechno na místě činu ukazuje na to, že se 75letý McAfee zabil sám. Výsledky pitvy mohou být známé v řádu "dnů nebo týdnů", uvedly úřady.

McAfeeho zatkla loni v říjnu policie na letišti v Barceloně a soud jej poslal do vazby, kde čekal na výsledek řízení o vydání do USA. Španělský soud ve středu vydání McAfeeho do USA schválil. Proti rozhodnutí se nicméně ještě dalo odvolat a poslední slovo by ve věci měla španělská vláda.

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení

"Už jsme měli připravené plány na odvolání proti tomuto rozhodnutí," dodala Janice McAfeeová. "Z této tragédie viním americké úřady. Kvůli jejich politicky motivovaným obviněním je můj manžel nyní mrtvý."

S manželem se seznámila v roce 2012 v Miami a o rok později se vzali. John McAfee měl několik dětí z předchozích vztahů. "I když se narodil v Anglii, jeho domovem byla Amerika," dodala McAfeeová. "Přistěhoval se tam jako dítě. Měl tam první přítelkyni, první práci. Vydělal tam své první milióny a chtěl tam být. Ale politika mu to nedovolila."

Na pobřeží Španělska se John McAfee usadil koncem roku 2019. "Jediné, co chtěl, bylo strávit své poslední roky rybolovem a pitím," řekla jeho vdova. "Doufal, že se všechno vyřeší. Věděli jsme, že to bude náročná bitva bránit se této situaci. Ale John je bojovník... a každý, kdo ho alespoň trošku zná, to o něm ví," dodala. "Modlím se, aby jeho duše našla ve smrti mír, který nedokázala najít v životě."

Americké úřady tvrdí, že podnikatel a jeho spolupracovníci díky klamání investorů získali přes 13 milionů dolarů (277 milionů Kč). Kromě McAfeeho byl obviněn také Jimmy Gale Watson. Podle prokuratury v letech 2017 a 2018 zneužili zájmu investorů o trh s kryptoměnami, aby vydělali miliony dolarů pomocí "lží a podvodů".

Důvěřivci přišli o 287 milionů Kč. McAfee čelí obvinění z kryptoměnových podvodů

Podle státního zástupce ve státě Tennessee se McAfee navíc vyhýbal placení daní. Nepřiznal mimo jiné příjmy z propagace kryptoměn, konzultační činnosti, prodeje práv na svůj životní příběh do dokumentu a z veřejných vystoupení.

McAfee obvinění minulý týden označil za politicky motivovaná s tvrzením, že z pozice kandidáta Libertariánské strany na prezidenta USA kritizoval americký daňový úřad IRS. Ten ho následně obvinil z toho, že neplatí daně. Apeloval proto na španělské úřady, aby jej nevydávaly, protože by jinak strávil zbytek života za mřížemi.

McAfee založil v roce 1987 jednu z prvních firem na tvorbu programů pro zajištění bezpečnosti na internetu. Sám sice tuto firmu již dávno opustil, ta však stále nese jeho jméno.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků