Hlavní obsah

Internet věcí Čechy zaujal, používá jej polovina lidí

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Praha

Podíl Čechů, kteří využívají doma nebo v práci některou z chytrých technologií založených na internetu věcí (IoT), se letos zvýšil o osm procentních bodů na 48 procent populace. Dalších 24 procent se k tomu v nejbližší době chystá. Vyplývá to z letošního průzkumu společnosti Sigfox, která buduje sítě internetu věcí mezi více než 1000 respondentů.

Foto: archív výrobce

Ilustrační foto

Článek

Za zkratkou IoT (Internet of Things, česky internet věcí) se ukrývá označení pro chytré přístroje, které jsou schopny připojovat se na internet a komunikovat mezi sebou prostřednictvím této celosvětové počítačové sítě.

Typicky jde například o zařízení, která umožňují sledování či ovládání některých funkcí na dálku. Připojit se k nim je možné prostřednictvím chytrého telefonu nebo počítačového tabletu přes internet, i když je uživatel na druhém konci planety.

Celosvětovou počítačovou síť mohou tímto způsobem využívat nejrůznější rekordéry, meteorologické stanice, ale klidně také chytré žárovky, u kterých je možné upravovat teplotu světla.

Chytré televizory i ledničky

V pracovním prostředí lidé využívají především chytré senzory a čidla optimalizující provoz a výrobu. V domácnostech dominují spotřebiče jako chytré televizory, ledničky, dětské chůvičky či termostaty. Zhruba 28 procent respondentů průzkumu uvedlo, že se chytré technologie nevyužívá a ani se k tomu nechystá.

Povědomí o chytrých technologiích v rámci internetu věcí má 84 procent obyvatel. Naopak 16 procent dotázaných uvedlo, že neví, co si pod tímto pojmem představit.

Hackeři mohou napadnout i chytré žárovky

Bezpečnost

Chytré technologie přinášejí nová bezpečnostní rizika. Spotřebitelé i firmy je však často podceňují a nakupují nejlevnější zařízení od výrobců zanedbávajících kvalitu zabezpečení. Ty jsou pak skrze vlastní IP adresu připojena přímo k internetu a tvoří podle Sigfoxu ideální terč pro útoky hackerů.

V únoru 2020 proteklo chytrou IoT sítí Sigfoxu v Česku více než 31 milionů zpráv. Každá má vlastní autorizační kód. Díky tomu dokáže systém rozpoznat případnou podvrženou zprávu a včas tak detekovat a eliminovat kybernetický útok vedený velkým množstvím zpráv s cílem síť ochromit.

Francouzská technologická firma Sigfox působí v 60 zemích. Její IoT síť nyní pokrývá větší polovinu Evropy, části USA a Latinské Ameriky. Konkurenční sítě internetu věcí mají v české republice Vodafone nebo České Radiokomunikace.

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Reklama

Související témata:

Související články

Nemocné a seniory ohlídá inteligentní systém

Zařízení připojených na internet přibývá. Často uživatelům pomohou efektivněji a rychleji. Tzv. internet věcí si razí cestu i do českých domácností. Usnadnit...

Lákadla chytré domácnosti

V dnešní době už nejsou chytré pouze telefony. Tímto přídavným jménem bývají označovány také žárovky, termostaty a řada dalších zařízení. Poradíme, jak takovou...

Výběr článků

Načítám