Hlavní obsah

Desítky českých měst chtějí testovat 5G sítě

8. 10. 2019, 14:03

Téměř 60 českých měst a obcí má zájem zúčastnit se testování možností 5G sítí, které násobně zvýší rychlost a velikost objemu přenosu dat. Projekty obce zaslaly ministerstvu průmyslu.

Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Ministerstvo chce do konce roku vybrat pět měst s nejlepšími projekty, které spojí veřejnou správu s operátory, výzkumnými firmami a institucemi a budou vytvářet a testovat inovativní aplikace užitečné pro občany i průmysl. Řekl to náměstek ministra průmyslu Petr Očko na brněnském strojírenském veletrhu na konferenci pořádané Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj.

"Naše soutěž nemá za cíl pokrytí měst 5G sítí, to už se stejně postupně děje. Chceme vybrat ta města, která jsou připravená vytvořit přínosné projekty. Od 14. října chceme spustit druhé kolo soutěže a nyní už chceme od měst konkrétní koncepty," uvedl Očko.

Americké sankce drtí Huawei, zvažuje prodej 5G technologií na Západ

Mobil

Na kvalitních projektech podle něj budou ochotni participovat i operátoři. Zkušenosti například z Itálie ukazují, že projekty se státní podporou začaly fungovat v roce 2017 a příští rok budou končit a jsou natolik úspěšné, že by měly na komerční bázi fungovat i nadále. "Naše podpora je v tom, že propojujeme aktéry a poskytneme peníze na experty, kteří budou ve spojení s účastníky, budou organizovat aktivity, dělat osvětu a spolupracovat na vývoji řešení," popsal Očko.

Sítě označované jako 5G mají výrazně pomoct s digitalizací státu a přinesou nové možnosti využití nejen v průmyslu 4.0, ale i v dopravě a jejím řízení. Dále mohou zvýšit bezpečnost provozu, běžným se stane internet věcí, který souvisí s tzv. chytrými městy a chytrými domácnostmi. Očko zmínil i využití ve zdravotnictví či meteorologii. Výrazně přístupnější se stane virtuální a rozšířená realita, která potřebuje k bezproblémovému chodu prostor pro tok obrovského množství dat.

Sportovní arény a stadiony se promění na chytré. Díky 5G sítím

Internet a PC

Podle Petra Vítka z agentury Czech Invest je dobrým příkladem rozšíření 5G sítí Jižní Korea, kde už je využívá jeden milion obyvatel. "Do jejich zprovoznění byl průměrný objem využitých dat za jeden měsíc u obyvatele pět GB, nyní je to čtyřnásobek," řekl Vítek. Někteří odborníci míní, že 5G sítě nebudou využitelné, pokud nebude do každého domu zavedený optický kabel.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Podle Očka roste zájem o internet věcí stojící na 5G sítích nejen u velkých průmyslových firem, ale postupně i u středních a malých. Stát má strategii na zavádění 5G sítí a bude podporovat inovační centra, která firmám se zaváděním nových technologií pomáhají. Zároveň usiluje s ministerstvem školství o vyšší digitální gramotnost, aby lidé dokázali přínosy 5G sítí co nejvíce využít.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků