Hlavní obsah

Sítě 5G jsou velký byznys. V Tichomoří vyjdou investice na 8,3 bilionu korun

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Šanghaj

Asijští mobilní operátoři mezi roky 2018 a 2025 investují do výstavby nových mobilních sítí páté generace (5G) zhruba 370 miliard USD (8,3 bilionu Kč). Na celkových investicích do nových mobilních sítí v regionu se budou sítě 5G podílet téměř dvěma třetinami. Vyplývá to z analýzy svazu GSMA, který reprezentuje zájmy mobilních operátorů zveřejněné na zahájení veletrhu mobilní komunikace MWC v Šanghaji.

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ilustrační foto

Článek

První celonárodní síť 5G v uvedeném regionu spustila letos Jižní Korea a očekává se, že do roku 2025 bude tato síť ve 24 zemích Asie a Tichomoří. V příštích 15 letech by síť 5G měla k hospodářskému růstu regionu přispět skoro 900 miliardami USD.

V Číně do roku 2025 investice do sítí 5G dosáhnou 154 miliard USD. V současnosti testuje Čína 5G ve všech velkých městech a provinciích a komerční služby chce spustit v příštím roce. Předpokládá se, že do roku 2025 bude 28 procent mobilních spojení v Číně fungovat na sítích 5G, což představuje zhruba třetinu všech 5G spojení na celém světě.

4G zatím vede

Loni se v Asii stala hlavní mobilní technologií 4G, která se na všech spojeních podílela 52 procenty. Svoji dominanci si tato technologie udrží i nadále a v roce 2025 by se na všech mobilních spojeních v regionu měla podílet více než dvěma třetinami. Síť 5G se v roce 2025 bude podílet na mobilních spojeních 18 procenty.

Statistiky GSMA rovněž ukazují, že do roku 2025 se více než čtyři z pěti telefonátů z mobilních telefonů uskuteční chytrým telefonem. Loni měly chytré telefony na všech hovorech podíl 61 procent.

Miliardy uživatelů

Na konci loňského roku bylo v Asii 2,8 miliardy uživatelů mobilních telefonů, což odpovídá zhruba 67 procentům populace. Do roku 2025 se má jejich počet zvýšit na 3,1 miliardy, což by znamenalo zhruba 72 procent populace. Tempo růstu zpomaluje, protože mnoho trhů v regionu se blíží nasycení. Téměř všichni noví zákazníci v období let 2018 až 2025 budou ze šesti zemí – Indie, Číny, Pákistánu, Indonésie, Bangladéše a Filipín.

Loni se na hrubém domácím produktu (HDP) regionu podílely mobilní technologie a služby 5,3 procenta, což odpovídá částce 1,6 bilionu USD. V celém systému pracovalo 18 milionů lidí.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

GSMA zastupuje po celém světě zájmy mobilních operátorů. Spojuje více než 750 operátorů s více než 350 společnostmi v širším mobilním ekosystému, do kterého patří výrobci přístrojů, softwarové firmy, poskytovatelé vybavení pro sítě, internetové firmy, ale také organizace z přilehlých průmyslových odvětví.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám