Hlavní obsah

Cena bitcoinů a dalších kryptoměn se propadla. Už podruhé za den

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Kryptoměny ve čtvrtek výrazně oslabily, podruhé za necelých 24 hodin, a dostaly se až k nejnižší úrovni za devět měsíců. Trh se obává, že přijetí digitálních aktiv v širším měřítku potrvá déle, než se předpokládalo, uvedla agentura Bloomberg. Největší kybernetická měna bitcoin ztratila 9,8 procenta, na burze v Hongkongu se ve čtvrtek ráno prodávala za 6422 USD (142 812 Kč).

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Oslabily i další měny, jako je ripple, ether a litecoin. Referenční index kryptoměn Bloomberg Galaxy Crypto Index se tak nacházel blízko nejnižší úrovně od loňského listopadu.

Ti, kdo si vsadili, že uživatelská základna kryptoměn se rozšíří a spolu s tím stoupnou i ceny, dostávají v poslední době jednu ránu za druhou. Portál Business Insider ve středu uvedl, že americká banka Goldman Sachs stáhla střednědobé plány na zřízení samostatného oddělení pro obchodování s virtuálními měnami. Obchodní platforma ShapeShift o den dříve oznámila, že začne od svých uživatelů žádat osobní informace, což by jí mohlo vzít část zákazníků, kteří chtějí zůstat v anonymitě.

Trh má hodnotu přes 200 miliard dolarů

Minulý měsíc pak americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zamítla žádosti o zapsání devíti kryptoměnových fondů. Rozhodnutí sice podle jednoho z členů SEC ještě hodlá přezkoumat, změna ale prý není pravděpodobná.

Přestože řada bank a institucionálních investorů se do světa digitálních měn – byť s opatrností – vydává, jejich přijetí v širokém měřítku brání četné obavy od praní špinavých peněz až po manipulaci s trhem a nejasné předpisy.

Podle portálu CoinMarketCap.com hodnota trhu virtuálních měn z lednového vrcholu 204 miliard dolarů klesla zhruba o 75 procent.

Bitcoiny a další virtuální měny

Virtuálních měn existuje mnoho. Jednou z nejstarších a aktuálně nejpopulárnějších jsou tzv. bitcoiny. Ty vznikly už v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Tato měna byla vytvořena tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny a další kryptoměny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám