Hlavní obsah

Budeme jako Čína či Kuba, varoval správce českých domén před cenzurou internetu

29. 3. 2016, 15:52
Novinky, mif

Před návrhem zákona o hazardních hrách v úterý varoval Ondřej Filip, ředitel sdružení CZ.NIC, které funguje v tuzemsku jako správce národních domén s koncovkou .CZ. Návrh čelí v posledních měsících ostré kritice kvůli obavám z ohrožení svobody internetu. Podle Filipa by se Česko jeho schválením dostalo na stejnou úroveň jako Čína či Kuba. Právě tyto státy bývají často kritizovány kvůli cenzuře webu.

Foto: CZ.NIC

Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

Článek

„V případě schválení zákona o hazardních hrách v současné podobě hrozí, že se i díky Vašemu případnému hlasu Česká republika zařadí mezi země jako Čína, Írán nebo Kuba, kde je blokování internetu bohužel zcela běžné,“ stojí v otevřeném dopise, který šéf sdružení CZ.NIC v úterý zaslal všem poslancům ve Sněmovně.

Podle něj negativní dopad přesáhne i hranice Česka. „Schválení zákona pak poškodí i obraz České republiky v zahraničí včetně umístění v mezinárodních hodnoceních,“ konstatoval Filip. Poukazoval přitom například na report Freedom on the Net, ve kterém se pravidelně každý rok hodnotí svázanost internetu politickými tlaky v různých státech světa.

SPIR: Česku chybí pojistky

Součástí ministerstvem předloženého a vládou schváleného návrhu zákona o hazardních hrách je blokační paragraf 82, který říká, že provozovatel internetu bude muset vypnout stránku, kterou úředníci ministerstva umístí na seznam nepovolených internetových her.

Ministerstvo financí tento návrh dlouhodobě brání a obhajuje ho tím, že podobné modely blokace již dávno fungují v zahraničí. „Ke stejnému opatření již přistoupila většina zemí Evropské unie. V Německu, Itálii a Francii je v platnosti od roku 2012, od roku 2013 pak v Dánsku či Belgii. Věříme, že stejně jako v těchto zemích většina zahraničních provozovatelů využije možnosti získat licenci a podnikat legálně a že počet blokovaných stránek bude stejný jako v Dánsku, kde se blokuje pouze 12 takových stránek,“ řekl Novinkám již dříve Ondřej Závodský, náměstek ministra financí.

Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) ale už v minulosti opakovaně upozorňovalo na to, že ministerstvo financí vedené šéfem ANO Andrejem Babišem poskytuje poslancům zavádějící informace ohledně fungování blokace internetu v jiných zemích EU. Česku prý chybí pojistky proti možnému zneužití. [celá zpráva]

Podle SPIR je navíc blokace webů zbytečná. Návrh zákona totiž počítá i s blokací plateb, která na rozdíl od blokování webových stránek neohrozí právo svobodně vyhledávat informace. Už zmíněná blokace plateb představuje účinnou prevenci. [celá zpráva]

Ministerstvo si samo rozhodne, koho zablokuje  

O objasnění sporných bodů navrhovaného zákona požádala ministerstvo financí také společnost Seznam.cz. „Vysvětlení ministerstva financí jsme obdrželi s poznámkou, že technické aspekty blokace nemají valný význam pro veřejnost ani ISP (poskytovatele internetu, pozn. red.), neboť tuto problematiku bude řešit výhradně ministerstvo financí a jejich detailní specifikace v samotném zákoně není možná z důvodu dynamického a flexibilního internetového prostředí,“ řekl Novinkám Michal Feix, ředitel pro právní a legislativní záležitosti společnosti Seznam.cz.

„Ve zkratce lze odpověď shrnout ve smyslu: ‚ministerstvo financí, coby kompetentní regulátor, bude jako jediná instituce rozhodovat o nelegálnosti webové stránky a technickém zabezpečení blokace‘,“ doplnil Feix.

Podle něj jsou tedy zcela na místě obavy SPIR, že ministerstvo financí získá díky zákonu pravomoc blokovat prakticky jakékoliv internetové stránky.

Znění par. 82 Zákona o hazardních hrách

Blokace nepovolených internetových her

(1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“).

(2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b).

(3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her.

Sdružení pro internetový rozvoj sdružuje široké spektrum významných subjektů české internetové ekonomiky od poskytovatelů obsahu až po telekomunikační společnosti. Mezi členy SPIR patří například Seznam.cz, Microsoft, Vodafone, T-Mobile či Česká tisková kancelář.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků