Článek
Muže někdy v dubnu prostřednictvím chatovací aplikace oslovila neznámá osoba s nabídkou snadného přivýdělku. Celá práce spočívala v hodnocení zhlédnutých filmů. Nejprve mu podvodník založil kryptopeněženku, na kterou zaslal 57 eur (cca 1400 korun).
„Podvod probíhal tak, že na webových stránkách zakoupil vstupenku, zhlédl ukázku filmu a nakonec jej ohodnotil. Poté se mu na kryptopeněženku vrátily peníze za vstupenku a připsala se k tomu získaná provize. Jelikož se na údajném účtu objevovaly vydělané peníze a nic nenasvědčovalo podvodnému jednání, pokračoval dál,“ popsala v pátek policejní mluvčí Ivana Skoupilová.
Postupně se však ceny vstupenek začaly zvyšovat a muž byl nucen na založený účet posílat více peněz s tím, že provize bude vyšší. Problém nastal, když si chtěl vybrat peníze i s odměnami ve výši 65 tisíc eur (přes 1,6 milionu). Pod různými legendami a poplatky spojenými s výběrem z něj podvodníci vylákali další peníze, ale výběr mu i přesto neumožnili.
„Podvedený muž jim tak za několik měsíců poslal přes tři čtvrtě milionu korun,“ dodala mluvčí.
Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást
Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.
Nebezpečné brigády
Nabídek falešných brigád je na síti daleko více, před snadným výdělkem varovaly již dříve tuzemské banky. „Podvodníci vymysleli nový způsob, jak z lidí vylákat peníze nebo je využít jako takzvané bílé koně, přes které ukradené peníze vyperou,“ varovali bezpečnostní experti České spořitelny.
Vše začíná komunikací přes WhatsApp, Telegram či jinou podobnou chatovací aplikaci – zpráva přitom přijde prakticky vždy od neznámého čísla.
„Odesílatel často i perfektní češtinou nabízí přivýdělek prostřednictvím jednoduché činnosti on-line. Ve zprávě vám představí kompletní podmínky a náplň brigády. Ta může mít více forem, které se mohou vzájemně prolínat, kombinovat,“ konstatovali pracovníci spořitelny.
„Budete na internetu plnit drobné úkoly. Zpravidla jde o lajkování videí na YouTubu, TikToku nebo jiné platformě. Za lajky budete dostávat drobné peníze, ale samozřejmě pokud budete plnit úkoly dobře a často, můžete si touto velmi jednoduchou činností vydělat stovky korun denně,“ lákají podvodníci často uchazeče o přivýdělek.
Ve skutečnosti se ale děje samozřejmě něco úplně jiného. V této fázi podvodníci zkoušejí, co mohou a na co přistoupíte. Lajkujete videa nebo profily a opravdu vám na účet chodí drobné platby za vaši práci.
„K těmto penězům ale nemáte platnou smlouvu a ani neznáte jejich původ. Čas od času vás podvodník požádá, abyste část platby přeposlali na jiné účty, nebo vás přesvědčí k předkoupení kreditu, abyste mohli pracovat dál,“ varovali bezpečnostní experti banky.
Pokud na hru podvodníků přistoupíte, reálně tak přeposíláte peníze z trestné činnosti, pravděpodobně peníze některé z obětí, kterou podvodníci okradli před vámi. Stáváte se tudíž bílým koněm.
Finanční asistent
Další formou brigády je možnost stát se finančním asistentem, kdy budete pouze přeposílat finanční prostředky jiných klientů na základě instrukcí. „Z příchozí částky si ponecháte určitá procenta a zbytek odešlete na další účty. V tuto chvíli se váš účet stává průtokovým a vy bílým koněm,“ doplnili zástupci Monety.
Ti zároveň vyzvali své klienty, aby okamžitě banku kontaktovali, pokud se stali obětí podvodníků. Podobně by měli lidé postupovat i v případě, kdy sedli kyberšmejdům na lep a mají účet u jiné finanční instituce. Nejdůležitější je banku co nejdříve kontaktovat.