Článek
Pětašedesátileté ženě nejdřív zavolal člověk vydávající se za policistu a tvrdil, že v „její“ bance byl muž s notářsky ověřenou plnou mocí a žádostí o sjednání úvěru jejím jménem. O to víc znepokojivé bylo tvrzení, že dotyčný je v celostátním pátrání, což falešný policista navíc doložil fotkou promptně zaslanou přes aplikaci WhatsApp.
Na snímku byl člověk skutečně z policejní databáze hledaných, jenže informace seděly jen zdánlivě, protože dotyčný neměl s uvedeným případem nic společného. Jako se z ničeho nic údajný policista ozval, podobně i najednou zavěsil, načež vzápětí volal další podfukář, který se ohlásil jako pracovník banky a lež o penězích v ohrožení potvrdil.
Další dění odpovídalo scénářům, podle nichž se odehrávají podobné podvody množící se v poslední době.

Podvodníci vyvolají v obětech zdání, že informace sedí, například otisk z pátrací relace
„Údajní bankéři instruují oběti, jak dál postupovat, aby o své finance nepřišly. Ať peníze vyberou a osobně je předají ‚pracovníkovi banky‘, nebo převedou na bezpečný účet, který jim rádi sdělí,“ popsal obecně případy mluvčí policie Jan Rybanský.
Poškozeným dál podvodníci zasílají opět přes aplikaci WhatsApp fotografie falešných služebních průkazů se jmény policistů, podle mluvčího například na jména Hartman, Dvorský, Beneš či Soukup. Navíc pošlou výzvu k podání vysvětlení s tím, že se mají oběti dostavit v jednom z následujících dnů na služebnu do Prahy.
Částky, o které oběti podvodníci dosud připravili, se pohybovaly od tisíců korun do milionů, přičemž u zmíněné 65leté ženy z Prahy došlo na výjimečně vysokou škodu 13 milionů. Případ policie podle Rybanského prověřuje jako podvod, kdy k výši škody hrozí pachatelům v případě dopadení až desetiletý trest vězení.

Falešné předvolání k podání vysvětlení, které rozesílají podvodníci
Kriminalisté v souvislosti s případem znovu varovali před neobezřetností, které se oběti v atmosféře vyvolaného strachu dopouštějí.
„Policisté a kriminalisté nikdy nikomu neposílají fotografie svých služebních průkazů. Takto opravdu nikdo z nich nepracuje. Pokud vám tedy někdo posílá svůj služební průkaz, je velmi pravděpodobné, že se jedná o podvodníka, který chce ve vás vzbudit jen důvěru,“ zdůraznil mluvčí.
Rovněž je nutné mít na paměti, že pokud jakkoliv nastane podezření o napadeném účtu, lidé mají nejdřív sami kontaktovat pracovníky své banky a tvrzení si pořádně ověřit.