Článek
V květnu se Českem podle statistik antivirové společnosti Eset nejčastěji šířily škodlivé kódy, které umožňují neoprávněný přístup k PC. Stály takřka za polovinou všech zachycených útoků na počítače s Windows.
Jmenovitě se jednalo o viry Agent.CLE (20,54 %), Agent.QMG (13,06 %) a Agent.TAY (12,94 %).
V červnu – podle zatím nejnovějších statistik Esetu – se situace značně proměnila. Všechny tři zmiňované viry totiž oslabily. Agent.TAY se dokonce nedostal ani do první desítky nejrozšířenějších škodlivých kódů, po jednom z nejrozšířenějších virů se tak doslova slehla zem.
Pro úplnost dodejme, že Agent.CLE měl v uplynulém měsíci podíl 18,89 % a Agent.QMG pouze 1,81 %.
Zákeřný malware
Agent.CLE je stejně jako další dva zmiňované malwary poměrně zákeřný škodlivý kód. Když se zahnízdí, otevírá zadní vrátka do systému, aby prostřednictvím něj mohli kyberšmejdi propašovat do napadeného stroje další viry.
Nejčastěji se tento nezvaný návštěvník šíří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Útoky přitom cílí vysloveně na tuzemské uživatele, neboť podvodné e-maily jsou psány v češtině, a to včetně zavirovaných příloh.
V tomto ohledu se taktika kyberšmejdů nijak nezměnila. Pořád platí, že by se lidé měli vyvarovat otevírání příloh v nevyžádaných e-mailech, právě tak se totiž škodlivé kódy v naší domovině šíří nejčastěji.
Nechvalně známý Formbook
První analýza škodlivého kódu naznačuje, že prostřednictvím Agenta.CLE se bude šířit nechvalně známý virus Formbook. Ten patří mezi tzv. infostealery. Jde o zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.
Uživatelé nemusejí ani poznat, že je jejich stroj Formbookem napaden. Využívá totiž řadu triků a technik, jak se vyhnout odhalení.
„Infostealery jsou dlouhodobou hrozbou pro operační systém Windows nejen v Česku. Jedná se o typ spywaru, který útočníci využívají pro špionážní aktivity a odcizení uživatelských dat, především přihlašovacích údajů do našich účtů. V zařízení se mohou chovat velmi nenápadně a trvá poměrně dlouho, než je uživatelé odhalí,“ varoval Jirkal.
Více se o Formbooku dozvíte v našem dřívějším článku.
Jak zabezpečit počítač i mobil před hackery a viry
Žebříčky nejrozšířenějších škodlivých kódů zpravidla obsahují stále stejná jména. Z toho by se dalo usuzovat, že kyberzločinci neprogramují žádné další hrozby. Realita je ale úplně jiná, internetem kolují každý den statisíce nezvaných návštěvníků, kteří spoléhají na důvěřivost lidí či slabiny systému.
Nebezpečí číhá na uživatele nejčastěji na internetu. Stejně tak se ale nezvaní návštěvníci mohou ukrývat na přenosných médiích, jako jsou nejrůznější externí disky a USB flashky. Zabezpečit je tedy vhodné jakékoli zařízení i ve chvíli, kdy není připojeno k internetu.
Obzvláště to platí o chytrých telefonech a tabletech, které se objevují v tuzemských domácnostech stále častěji. Řada lidí si přitom ani neuvědomuje, že tato mobilní zařízení mohou být napadena úplně stejně jako klasické počítače. Jak zařízení bránit, se dozvíte v našem dřívějším článku.