Hlavní obsah

Nešlo o malý kybernetický incident. Mezinárodní trestní soud pracuje omezeně

22. 9. 2023, 9:46 – Haag

Mezinárodní trestní soud (ICC) tento týden oznámil, že zaznamenal „kybernetický bezpečnostní incident“. První zprávy naznačovaly, že nejde o nic vážného. Nyní se však podle agentury Reuters ukázalo, že s následky se potýká ICC stále. Soud pracuje v omezeném režimu.

Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Mezinárodní trestní soud (ICC)

Článek

K útoku hackerů mělo dojít již v minulém týdnu, ICC o něm nicméně informoval až v úterý s tím, že „v informačních systémech byla zaznamenána neobvyklá aktivita“. „Okamžitě jsme přijali bezpečnostní opatření v reakci na tento kybernetický bezpečnostní incident, abychom jeho dopady co nejvíce zmírnili,“ prohlásil tehdy mluvčí.

Vše tedy nasvědčovalo tomu, že počítačovým expertům z ICC se podařilo zachytit aktivity hackerů včas, a že jim se tak nepodařilo práci soudu nijak ovlivnit.

Mezinárodní trestní soud řeší kybernetický bezpečnostní incident

Dva právníci a jedna další informovaná osoba, která požádala o zachování anonymity, podle agentury Reuters uvedli, že „trestní soud okamžitě zavedl silně omezující bezpečnostní opatření“. Přístup k většině systémů, které jsou propojeny s internetem, byl dočasně zcela zablokován.

Zaměstnancům byl dokonce odepřen přístup k jejich e-mailové korespondenci a pracovníci nacházející se mimo kanceláře ICC nebyli schopni získat přístup k důležitým dokumentům uloženým na serverech. Tato omezení prý stále trvají.

Podle mluvčího soud ve spolupráci s nizozemskou vládou provádí „analýzu a snižování důsledků této události“. ICC se nyní prý také „aktivně zabývá posílením své kybernetické bezpečnosti“.

Útočili proruští hackeři?

Na cíle v Nizozemsku byly nicméně v posledním roce opakovaně vedeny útoky proruských hackerů, kteří pořádají nájezdy na podporovatele Ukrajiny. Běžně jsou používány útoky typu DDoS, které ochromí provoz konkrétních serverů, což ale evidentně nebyl případ ICC.

Už v minulém roce nizozemská zpravodajská služba uvedla, že úspěšně překazila pokus ruských tajných služeb o infiltraci soudního systému. Agent ruských tajných služeb tehdy využil falešnou brazilskou identitu, aby získal stáž u soudu, který provádí vyšetřování týkající se obvinění z ruských válečných zločinů na Ukrajině.

Soud navíc vydal zatykač na prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho možné osobní zodpovědnosti za únosy dětí z Ukrajiny.

ICC je trvalým tribunálem pro válečné zločiny se sídlem v Haagu, který byl založen v roce 2002 s cílem stíhat válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Soud provádí řadu významných vyšetřování a předběžných šetření v různých zemích po celém světě, v minulosti již byl terčem špionáže.

USA a další země daly své kybernetické schopnosti k využití NATO

Reklama

Související články

Výběr článků