Hlavní obsah

Nejsilnější útočná vlna od začátku roku. Nebezpečný Agent Tesla v Česku opět posiluje

2:39
2:39

Poslechněte si tento článek

V loňském roce patřil Agent Tesla k nejrozšířenějším škodlivým kódům na světě, letos ale citelně oslabil. Obezřetnost je však stále namístě, v uplynulých týdnech totiž začal tento nezvaný návštěvník opět pozvolna nabírat na síle. Útočná vlna byla v červnu nejsilnější od začátku letošního roku.

Foto: Reuters

Ilustrační foto

Článek

Agent Tesla patří mezi tzv. spyware. Jde o škodlivé kódy, které si v počítači hrají na špiony – snaží se zůstat co nejdéle v utajení, aby mohly nepozorovaně krást uživatelská data.

„Největším rizikem je spyware pro hesla, která ukládáme do internetových prohlížečů. Webové prohlížeče totiž nejsou před útoky spywaru dostatečně zabezpečené. Útočníci poté profitují z monetizace takto získaných dat, prodeje samotných přihlašovacích údajů či z výkupného za opětovné zpřístupnění služeb,“ varoval Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce Esetu.

Masivní útok

Nejsilněji útočil Agent Tesla loni v létě, kdy se množství detekcí mezi ostatními hrozbami pro platformu Windows vyšvihnulo až na rekordních 29,15 %. Žádný jiný škodlivý kód tehdy neútočil častěji.

Letos jsou detekce značně slabší, protože útočníci na Českou republiku cílí s jinými škodlivými kódy. V lednu tak podíl dosáhl už jen 2,69 %, v únoru sice přišel mírný nárůst na 3,32 %, ale během března došlo k opětovnému propadu na 3,12 %.

V dubnu to bylo 3,44 % a v květnu 2,37 %. Podle zatím nejnovějších statistik antivirové společnosti Eset v červnu přišel opětovný růst, kdy podíl mezi ostatními hrozbami v Česku vzrostl na 4,90 %. To je za celý letošní rok nejvyšší podíl.

Nejčastější podvody. Jak je odhalit a nenechat se okrást

Policejní statistiky zaplavují v posledních měsících příběhy nešťastníků, kteří sedli na lep internetovým podvodníkům. Kyberšmejdi přitom používají pořád dokola stejné triky, jejichž prostřednictvím se snaží důvěřivce napálit a často i oškubat. Připravte se na ně a podívejte se, jak se těm nejčastějším podvodům na síti bránit.

Nevyžádané e-maily

Agent Tesla napadá výhradně počítače s operačním systémem Windows a šíří se nejčastěji prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. Maskuje se například za faktury či pracovní nabídky. Uživatelé však mohou často poznat, že jde o podvod, a to podle koncovky .exe.

Pokud v příloze objevíme spustitelný soubor s touto koncovkou, neměli bychom přílohu vůbec rozklikávat – naopak je nutné takové e-maily neprodleně smazat. A neplatí to samozřejmě jen v případě škodlivého kódu Agent Tesla, ale také u dalších virů.

Nejrozšířenějším škodlivým kódem současnosti je Formbook (22,05 %), před kterým Novinky varovaly dříve. Formbook patří mezi tzv. infostealery. Jde o zlodějský malware, který krade přihlašovací údaje z webových prohlížečů, pořizuje snímky obrazovky, sleduje stisknuté klávesy a může stahovat a spouštět soubory na základě příkazů z řídicího a velicího serveru.

Výběr článků

Načítám